ДА ПРАЗНУВАМЕ ОБЕДИНЕНИ И ГОРДИ 3-ТИ МАРТ, КАТО ЕВРОПЕЙЦИ ❗
Въпреки преломните времена , които се случват през периодите на историческото ни развитие от тогава до сега , винаги е бил наш Национален празник , дори и по време на втората световна война .
От години в България периодично се разгаря полемиката -дали 3-ти март трябва да бъде нашият Национален празник или някой друг ден ,като например Съединението , деня на независимостта , образуването на българската екзархия или 24 май – деня на писмеността . Полемика, която и тази година се разгоря във връзка с нападението на Путинова Русия над Украйна .
• Никога не съм разбирала и приемала позицията и аргументите за непризнаване на 3-ти март за най- важният ден в новата ни история и безспорното му място като най-празничният ден за всички българи.
• Защо ли....❓❓❓
• Най- малкото ,защото нямаше да има обединение и независимост ако нямаше освобождение , нямаше да има 24 май ако нямаше българска държава и нация , както не може да има живот ако няма раждане !
• Защото освобождението след 5 вековна зависимост, останала в народните спомени и творчество на много автори като робство , свети силно в народното съзнание като Възраждане и никаква друга дата не може да бъде съпоставима с деня на освобождението .
• Защото след тази дата се създава третата българска държава и започват процеси засегнали пряко и силно всички живели тогава в България. А именно:
• -политическа свобода , участие в местно и държавно управление , свободно слово и медии , оземляване , образование , изграждане на българска индустрия , утвърждаване на българска интелигенция , на българско творчество и не на последно място - създаване на родовата памет на много българи .
• Не приемам аргументите , че на 3-ти март е станало само подписването на предварителен договор , протокол за прекратяване на войната между Турската и Руските империи , без български участници и това неминуемо ни потиска като Българи ,защото друг ни е освободил ...
• Преди 3-ти март 1878 г. българското общество преминава през едновековен период на възраждане и изграждане на национално самосъзнание , период на борба за независима българска църква и национални борби за освобождение .
Апогея на тези национални борби е Априлското въстание ,осъществено само от български революционери - основният повод за руско- турската освободителна за нас война , който съвпада с интереса на Русия за излаз на проливите .
• Националното осъзнаване е процес развил се почти столетие от личности, белязали борбата за национална независимост , за национална църковна независимост и положили основите на съвременната българска нация като -
Паисий Хилендарски , Неофит Бозвели , Иларион Макариополски , Антим първи . Църковната независимост се изразява чрез признаване на българската екзархия всред всички земи населени с Българи в Тракия , Мизия и Македония, както управляване на Светия синод ,представляван от български Екзарх .
• Не бива да забравяме и светлите личности, белязали борбата за национално освобождение като :
• Любен Каравелов , Г.С. Раковски , Добри Чинтулов , Левски , Ботев , Волов , Бенковски и много други .
•