Стефан Радев: Обединени заедно можем да градим по-добро бъдеще за Сливен и за България
С тържествена церемония по издигане на националния флаг Сливен отбеляза 139 години от Съединението на България. Малки и големи, граждани и гости на Сливен се събраха на площад „Хаджи Димитър“ да отбележат заедно Съединението на Княжество България и Източна Румелия. В своето приветствие кметът Стефан Радев поздрави всички българи за празника и отбеляза важната роля на Сливен за събитията през 1885 година.
„Днес отбелязваме 139 години от Съединението на Княжество България и Източна Румелия. Това е един акт за непоколебимата воля за свобода и независимост на българския народ. Съединението става символ на единството, ярък пример за мощта и силата на обединените действия и на националната кауза. Съединението е апогеят на Национално-освободителната борба, в която хиляди наши братя и сестри се включват, за да извоюват свободата и независимостта на България“, каза Радев и допълни, че когато си спомняме за онези събития от 1885 година, няма как да не си спомним и за ролята на Сливен.
„След Освобождението Сливен остава в пределите на Османската империя като част от Източна Румелия, която според Берлинския договор, е предвидена като турска област, но която нашите предци изграждат като българска държава. Няма как да не отбележим усилията на генерал Столипин да създаде отлична администрация. Източна Румелия, в сравнение с Княжество България, е икономически по-развита, с по-висок стандарт на живот. Политически, за тези седем години в Източна Румелия е имало два директората, както се е наричало правителството. В същото време в Княжество България правителството на Петко Каравелов е вече десетото подред за седем години. В Княжество България вече е имало преврат и е суспендирана Конституцията, в Източна Румелия е имало върховенство на закона, органически устав, който не само се е спазвал, но се е развивал за повече политически свободи на хората. Въпреки това успешно развитие, нашите предци не са забравили заветите на Левски и за тях независимостта винаги е стояла на първо място. Затова неслучайно Сливен е един от главните градове на Източна Румелия и той се превръща в един от основните центрове на съединисткото движение“, каза още кметът. Той отбеляза също, че страната ни плаща висока цена за този акт и припомни, че само броени дни след Съединението, България е нападната от Сърбия.
„България ще изпадне в тежка политическа криза, следващите две години ще се сменят шест правителства. Българският княз Александър Батемберг, който по това време е на 28 години, ще плати с трона си за това, че застава начело на съединението. Въпреки високата цена ние трябва да помним заветите на нашите предци, на тези, които създадоха обединена България, да помним тези ценни уроци от Съединението, особено днес“.
„Убеден съм, че обединени, със задружни сили, можем да постигнем всичко. Обединени заедно можем да градим по-добро и светло бъдеще за нашия любим Сливен и за България. Честит празник, скъпи съграждани! Да живее България!“, завърши кметът Радев.
Той поднесе венец в знак на признателност пред паметника на Хаджи Димитър и сливенските възрожденци. Венци и цветя поднесоха народните представители от Сливен Десислава Танева, Мария Белова и Татяна Султанова, областният управител Чавдар Божурски, председателят на Общински съвет-Сливен Димитър Митев и общински съветници. От името на Негово Високопреосвещенство сливенския митрополит Арсений цветя поднесе отец Йоан. От името на началника на Гарнизон-Сливен полк. Любомир Вачев венец поднесе полк. Делян Люцканов, началник на щаба на военно формирование 22220. Венец беше поднесен и от името на директора на Областната дирекция на МВР ст. комисар Димитър Величков и от името на Регионален исторически музей „Д-р Симеон Табаков“. Цветя поднесоха също учебни заведения в Сливен, военно-патриотични съюзи, исторически дружества, граждани.
Организатори на събитието бяха Община Сливен и Център за подготовка на специалисти.