Документите - лична грижа, но държавна собственост

В днешно време човек без документ е за никъде - съществува на практика, но вратите на институциите са затворени за него. Мислим, че знаем всичко за издаването на личните карти и задграничните паспорти, но дали е така? И при двата документа има различни срокове и изисквания, някои от които са абсолютно задължителни за всички граждани. Вярно, че предстои подмяна на личните документи с нови, с биометрични данни, но има общовалидни положения. На нашите въпроси отговаря Мара Коджаманова - началник група "Български документи и самоличност" към ОД на МВР - Сливен.
- Повечето хора си мислят, че знаят всичко, отнасящо се до издаването на лични до-кументи. Оказва се, че не е така. Кое е най-важното?
- Първата лична карта се издава до 30 дни от навършването на 14-годишна възраст. Родителят, настойникът или попечителят на детето подават заявление за издаване на документа и няма оправдание това да не се направи, защото е безплатен. Ако това не се стори, глобата е от 20 до 150 лева.
При кражба на лична карта или документ за управление на МПС, задължение на гражданина е в тридневен срок да подаде декларация за това. Обявяването на кражбата е най-вече в негов личен интерес, защото може да се извършат различни злоупотреби от негово име и току виж осъмнал с някой кредит. При кражба или загуба на личен документ е предвидена санкция от 30 до 200 лева.
При изтичане на срока на личната карта, гражданинът е длъжен в 30-дневен срок да подаде заявление за нов документ. При неспазване на срока санкцията е от 20 до 150 лева.
- Какво трябва да знаят семействата с деца, които са решили да пътуват извън страната?
- Когато децата са до 14 години, независимо в каква държава пътуват, задължително трябва да притежават паспорт и писмено съгласие на родителите (настойник).
От 14 до 18 години за страни, членки на ЕС, пътуват с лични карти и съгласие на роди-телите, а за страни извън ЕС - с паспорт и писмено съгласие на родители. Ако пътуват примерно до Испания, но преминават през територия на държава, извън ЕС, отново трябва да притежават паспорт и съгласието на родителите.
- Как върви подмяната на задграничните паспорти за възрастните?
- Всеки български гражданин трябва да знае, че до три месеца след изтичане срока на паспорта, трябва да го върне, защото той е собственост на държавата, а не на гражданина. При просрочване на трите месеца, глобата е от 20 до 150 лева. Ние постоянно подменяме паспорти с изтекъл срок на валидност и хората, които работят в чужбина, трябва да го правят, за да бъдат изрядни. Засега подмяната е по стария образец, до въвеждане на новата техника. Но кога ще стане това, не е от нашата компетенция и не можем да отговорим.

Латинка Минкова