ПОЗИЦИЯ
Войната между лекари и пациенти - незнание и липса на уважение
Като директор на Регионален център по здравеопазване-Сливен вече 10 години съм видяла много неща - лекарски успехи и лекарски грешки, благославящи пациенти и недоволни пациенти, раждания, болести, излекувания, смърт. Това, което продължава да ме изумява и да ме кара да се чувствам като човек, който не си е свършил работата, е продължаващата война между лекари и пациенти, породена от незнание и липса на уважение. И това на фона на изчезващите медицински специалисти и все по-болна нация.
С учудване прочетох статията "Гипсокартон" във в. "Сливенски вестник", която е ярко доказателство как непознаването на системата на здравеопазване и пътя на пациента в нея може да доведе до конфликт и погрешни изводи. Мнението си за нея изразих в обстоен разговор с нейния автор журналист и бях убедена, че в следващия брой ще бъде публикувано извинение към лекаря, който бе представен като безмилостен рекетьор.
Още по-голямо бе учудването ми, когато в следващия брой на същият вестник прочетох личния коментар на г-н Главчовски "Гипс + бинт = 40 лева", провокиран от опита на лекаря д-р Федин и изпълнителния директор на МБАЛ "Д-р Иван Селимински" да изяснят истината за случая.
Това ме провокира в качеството си на директор на РЦЗ-Сливен и с цялата лична отговорност като длъжностно лице и гражданин да направя това изявление:
Изразявам категоричното си несъгласие с интерпретацията на случая в двете поредни статии и направените изводи на базата на явно непознаване на регламентираният ред за достъп на пациентите до медицинска помощ.
Мотивите ми за това са следните:
1. Всеки български гражданин, без значение какъв е неговият здравноосигурителен статус, има право на спешна медицинска помощ в случаите, когато: е дете до 1 годишна възраст; е бременна и родилка със започващо раждане; е в състояние, пряко застрашаващо живота му.
2. Всички други състояния, свързани със здравето на пациента, не са обект на системата за спешна медицинска помощ.
Това означава, че ангажимент на ЦСМП и Спешно отделение към Областната болница е да осигури диагностика и лечение на пациентите (които не са деца до 1 година и родилки) до установяване на състояние, в което не съществува опасност за живота им.
След този момент гражданите на Република България следва да спазват регламентираните в държавата правила…
Какво се случва в конкретния случай с този млад човек, работещ в престижна фирма, живял и работил в САЩ?
При нещастен случай, по време на футболен мач, си счупил китката на ръката. Не е потърсил своят личен лекар, а се е обърнал директно към услугите на Отделение по спешна медицина към МБАЛ "Д-р Иван Селимински" (което все още неправилно наричат ЦСМП или Бърза помощ).
Лекарите в отделението са извършили всичко необходимо, за да установят състоянието му с цел изключване на каквато и да е опасност за живота на пациента - преглед, рентгенова снимка, диагноза - счупване, без усложнения, засягане на кръвоносни или нервни съдове, които да налагат болнично лечение.
И тук пациентът следва да влезе в системата на здравното осигуряване - личен лекар - направление за специалист ортопед, работещ по договор с РЗОК за извънболнична помощ - гипсова имобилизация - проследяване на състоянието и т.н.
Приятелят на пациента се връща обаче в "Бърза помощ", за да иска направление за ортопед и е учуден, че не му дават такова. Колко време след старта на реформата през 2000г. трябва да мине, за да научат пациентите, ползващи системата, че направление за преглед от специалист, заплащан от НЗОК, се издава само от личен лекар или специалист в лечебно заведение за извънболнична помощ, сключил договор с НЗОК?!
Лекарите в Спешно отделение не са лични лекари, а МБАЛ "Д-р Иван Селимински" е болница и няма договор с касата за извънболнична помощ, а само болнично лечение, каквото на пациента не е необходимо. А болницата няма договор с касата не защото не иска, а защото касата не сключва такива договори. В същото време Областната болница разполага с едни от най-добрите специалисти и има право да предоставя платени услуги по желание на пациента.
И ако нашият пациент желае да получи помощ в това лечебно заведение, може да я получи срещу заплащане, регламентирано със заповед на директора.
Доктор Федин, който вече втора седмица е описан като бездушен рекетьор, по това време е дежурен в Ортопедотравматологично отделение и се грижи за болните в отделението. В задълженията му не влиза обслужване на амбулаторно болни пациенти в състояние, което не налага спешна намеса.
Да, д-р Федин може да постави гипсова превръзка на пациента срещу заплащане на 40 лв. в касата на болницата, което е смешна сума. Смешна е, защото, ако за г-н Главчовски това е сума от цената на "гипса+бинта", не е лошо читателите да прибавят към уравнението 6 години следване по медицина, 5 години специализация по ортопедия и травматология, много натоварени дни и безсънни нощи и безкрайна редица от пациенти. И да се замислят колко пари са оставили последния път във фризьорския салон, в заведението, в модния магазин и т.н.. Аз лично последния път платих на фризьорката си 45 лв. ...
Доктор Федин е имал "неблагоразумието" да бъде почтен и да обясни на пациента, че не е необходимо да плаща за гипсовата си имобилизация в болницата, а може да изчака до сутринта (защото гипсовата превръзка не лекува, тя само осигурява обездвижване) и да вземе направление от своя личен лекар, след което да го потърси в практиката му в ДКЦ-2, където работи допълнително по договор с касата, и може да го обслужи безплатно!
"Рекетираният" пациент си тръгва възмутен и обиден от липсата на "милосърдие" и отива в ДКЦ-Сливен, намиращо се в сградата на новата МБАЛ "Хаджи Димитър", където бива обслужен безплатно от лекар ортопед, работещ по договор с касата. Държа да уточня - в ДКЦ - Сливен, което е лечебно заведение за извънболнична помощ. Дейността е извършена чрез направлението от личния лекар на пациента.
Същото би направил и д-р Федин, ако не работеше по това време в болницата, а беше в кабинета си в ДКЦ.
И за малко повече яснота, с риск и аз да бъда обвинена в нехуманност и конфронтация с г-н Хипократ, гипсовата имобилизация на такова счупване може да бъде отложена не само за една нощ, а за няколко дни без медицински риск за пациента.
Като длъжностно лице съм извършила проверка на случая, но поради анонимността на оплакалият се гражданин, няма да я оповестя.
Искам само да посъветвам този млад човек, работещ в престижна фирма, живял и работил в САЩ, да се запознае с правилата, гарантиращи му права като здравноосигурен гражданин на Република България, така както вероятно познава правилата как да ползва застраховката на автомобила си. Вероятно знае, че може да ползва услугите само на застрахователната компания, в която е направил своята застраховка. МБАЛ "Д-р Иван Селимински" със сигурност не е тази застрахователна компания...
Д-р Ивелина Георгиева, директор на Регионален център по здравеопазване
Б.Р. Авторката изпрати своята позиция и до "Сливенски НОВИНИ" с молба да намери място на страниците на вестника. Публикуваме го с незначителни съкращения.