Кой контролира строителството?
През последните години в страната се извършва масово строителство. Сливен не прави изключение. Свидетели сме на бързо изникващи нови сгради и луда надпревара коя да бъде по-модерна. Създават се нови строителни фирми, които бързат да завладеят пазара. Някои от тях са на хора, които нищо не разбират от строителство, но имат пари и инвестират в този бранш. Други са стъпили здраво на земята и се стремят да предлагат качество, благодарение на което се развиват през годините и налагат своето име.
В Сливенска област са регистрирани около 100 строителни фирми. Според специалистите добри са само няколко. Те се броят на пръстите на едната ръка. Повечето наемат неопитни работници, пестят от материалите и резултатът е некачествено строителство. Това събужда недоверието на потребителите и създава негативно отношение към целия бранш.
Някои смятат, че трябва да има промяна в законодателството и завишаване на контрола. Други са на мнение, че ако законите се спазват, няма да има никакви проблеми в контролирането на строителния процес.
Атанас Кошничаров, председател на камарата на
строителите в Сливен:
Липсва качествена работна ръка
- Основният проблем в строителството е липсата на качествена работна ръка. Има трудности при набирането на работници. Можещите и опитните заминаха за чужбина или са на обектите по морето.
По отношение на качеството имам дребни забележки. Особено в областта на довършителното строителство, където има още какво да се желае. Все още съществува влагане на евтини и некачествени материали. Някои правят това, за да намалят цената на обекта. Но всичко излиза наяве и работата отново трябва да се извърши и става двойна. За съжаление не рядко това става за сметка на купувача, макар че гаранциите, които се поемат от строителните фирми, са до 10 години.
Скоро бях в чужбина и ми направи впечатление, че го няма този хаос, който е при нас - затворени тераси, остъкления и други. Всичко остава така, както го е направил архитектът. Има чистота и сградите са с друга визия.
По закон строителните фирми трябва да са регистрирани в Камарата на строителите и Централния професионален регистър. Те трябва да покриват изискванията за определено ниво в строителния процес. Залага се на постепенно разрастване. Не бива малка фирма да поема големи обекти и да търси подизпълнители. Залага се на идеята да излязат фирмите, които са на тъмно и всеки да покаже своето място в бранша. За съжаление сивият сектор го има. Особено на местата, които не са в градска зона. По вилите и по селата, където не може да се извърши контрол, има незаконно строителство. Строителен надзор е органът, който контролира, но той не се изисква за по-малки обекти.
Законът даде право обектите, които са започнати преди 2008 година, да се изпълняват от фирми, които не са регистрирани по Закона за камарата на строителите. Но така или иначе те трябва да се регистрират.
Стефан Шевкенов - строителен надзор:
Виждал съм много некачествени обекти
- Функцията на строителния надзор или консултант в процеса на строителството се изпълнява от лицензирани фирми. В лиценза се изисква да има голям екип от специалисти - архитекти, строителни инженери, лекари в областта на промишлено-гражданското строителство, пожарникари и други. Нашата дейност е в две фази. Първата е оценка на съответствието на инвестиционните проекти. Трябва да се провери дали проектите отговарят на законовите норми в областта на строителството.
Втората функция е контрол на същността на изграждането на обекта. Той трябва да бъде ситуиран на правилното място, да се определят координатите на самата сграда. Следва истинското строителство и проверките.
Основната функция на строителния надзор е да се грижи първо строежът да започне законно. Да бъде ситуиран съгласно регулационния и застроителния план, да бъде проверено нивото на изкопите, на самата изграждаща се постройка. Другите функции на строителния надзор е да следи за качеството на материалите, които се влагат в строежа - стомана, тухли ,бетон и всички други. В България вече е приета наредба, според която всички продукти трябва да отговарят на Български държавен стандарт и Европейските норми.
Глобите на строителния надзор са от 30 до 100 000 лв. При преценка на атестационната комисия с едно нарушение може да се отнеме лиценза за работа. Според нашия правилник трябва да има три нарушения. В момента в Сливен фирмите, които изпълняват функциите на консултант или строителен надзор, са девет. Не всички от тях изпълняват пълноценно работата си, тъй като по-голямата част от екипите са от проектанти. Те предпочитат да се занимават с проектиране, а не със строителен надзор.
В Сливен се строи добре, но не всички строят добре. Има предприемачи, които никога не са се занимавали със строителство, но имат много пари. Тези пари, реализирани в строителния пазар, носят най-голяма печалба. Те се увеличават или от продажбата на имотите, или от наем. Дивидентите, които му носят обектите, са много по-големи от лихвите в банката.
Когато над строителя не се упражнява контрол, той строи некачествено. Става дума за обектите, които са с по-ниска категория и не изискват строителен надзор. Това са по-голямата част от жилищните сгради , които се строят в Сливен - с височина до десет метра, триетажните сгради с обитаем мансарден жилищен етаж. Това е масовото строителство в Сливен. Тези обекти се контролират от технически ръководител, който носи същите права, задължения и отговорности като строителния надзор. Неговата отговорност е същата . Въпросът е компетентността дали е такава.
Аз съм виждал много некачествени обекти, но не съм орган, който да съди. Има правила в строителството. Когато се нарушат правилата, има некачествено строителство и аз съм виждал много такива обекти.
Атанас Койчев - управител на фирма "Монолит":
Инвеститорите трябва да настояват за качество
- Контролът в строителството се осъществява при спазване на действащото законодателство. Всички фирми, които са регистрирани в камарата, могат да изпълняват строежи в съответна група. Фирмите, завършили регистрация в по-висока група, могат да изпълняват и по-малки строежи. Не може да се получи обратното. Не може фирмата, която е регистрирана, да изпълнява строежи в по-ниска категория, да изпълнява по-големи проекти.
В регистрацията са обхванати дори отделни видове работи в строителството по Националния класификатор и затова на практика би трябвало всички фирми, които се занимават със строителство, да бъдат регистрирани в камарата и да имат съответното удостоверение. Това е въпрос, който трябва да се контролира от надзорниците и инвеститорите. Всеки инвеститор би следвало да поиска съответната регистрация от фирмата.
В закона е казано, че по-отговорните обекти следва да са от по-високи категории и за тях се изисква строителен надзор. В останалите обекти има технически контрол. Тогава също трябва да се спазва законът и работата да се извършва прецизно.
По отношение на масовото строителство, което набира сериозни темпове, може да се счита, че има определени пропуски. Отговорността за контрол носят освен строители и инвеститори, така и общината и съответните служби по държавен строителен контрол. При едно нормално функциониране на системата не може да се каже, че в строителството не се упражнява съответния контрол.
Истина е, че в последно време се регистрираха множество структури, които посочват, че се занимават със строителство. Забелязвам ред пропуски в работата на колегите, но не съм аз човекът, който следва да ги коментира.
Много е важно инвеститорът, който дава парите, да извършва свой контрол, да направи проучвания какво купува, как ще бъде изградено, има ли история тази структура, има ли други обекти, изградени до сега. Трябва да се чуят и мнения на други инвеститори преди да се възложи обекта.
Инвеститорът трябва да настоява за качество. Строителството не е евтино, за да се пренебрегва контрола.