Не всички самоубийци искат да умрат
Опитите за самоубийство в област Сливен са се увеличили през миналата година, в сравнение с 2006 г., сочат данните на Регионалния център по здравеопазване. За първото тримесечие на 2007 г. са регистрирани 24 опита за самоубийство, от които 8 са завършили със смърт. За цялата година опитите са били 89, като 38 от тях са фатални. Статистиката сочи, че хората, които живеят в градовете, са по-склонни да посегнат на живота си. 51 човека от града и 38 от селата на територията на областта са се опитали да се самоубият. Съотношението между мъже и жени е почти еднакво.
Най-висок е процентът на самоубийците от 61 до 70 години, през миналата година те са били 20, следвани от младите хора на възраст от 18 до 30 години. При тях опитите са били 17. Девет деца и младежи също са поискали да сложат край на живота си.
Най-предпочитаният начин за самоубийство е с лекарства - 44, обесване - 25, следват ги хладните и огнестрелни оръжия, отравянето с химически вещества, хвърляне от височина или транспортно средство и удавяне. 90% от причините за самоубийствата са свързани с психични разстройства.
Според психолога на сливенската полиция Лияна Генова, хората не обичат да говорят на темата самоубийства и всички смятат, че на тях не може да се случи. "Самоубйиството или така наречения суицид, се намира в първата десятка на причините за смърт на страните от Европа и САЩ", казва тя. По данни на Националния съвет за превенция на суициден риск и суицидно поведение средно годишният брой на самоубийствата у нас през последните десет години е устойчив и се движи в рамките на числото 1000. Подобен е борят на загиналите в резултат на ПТП. Само от началото на март до сега в сливенска област са извършени шест самоубийства - четирима мъже и две жени.
Мъжете извършват почти три пъти повече самоубийства, докато жените правят опити. Мъжете се самоубиват предимно чрез огнестрелно оръжие, обесване или хвърляне от високо, а жените са склонни да прибягват до големи дози лекарства или отрова.
Според Лияна Генова на всеки човек, решил да сложи край на живота си, може да се помогне. Обстоятелствата, които го подтикват към такова действие, са много различни. Най-честата причина е чувството за безнадеждност Другите случаи са при тежки тежки психични заболявания, когато хората чуват гласове, които ги карат да слагат край на живота си.
На мислите за самоубийство влияят няколко фактора. Единият от тях е психично заболяване, като биполярно афективно разстройство, шизофрения, емоционално нестабилна личност, изпадане в паника. В други случаи става дума за наличие на нелечимо или трудно лечимо соматично заболяване.
Според психоложката на човек могат да повлияят и опитите за самоубийство сред близки и роднини като модел за решаване на проблемите.
"Самоубийството на популярни личности също би могло да подтикне някои хора да сложат край на живота си, както и когато има зависимост от алкохол или упойващи вещества. Други фактори са значима лична загуба, психически и сексуален тормоз. Понякога такова решение може да вземе и човек, който участва в корупционни схеми, когато няма възможност да се справи с модела или е притиснат от другите от схемата. Има и случаи на ритуални самоубийства, но за щастие скоро в България не са наблюдавани религиозни суициди ", допълва Генова.
Тя уточни, че не всички хора, които правят самоубийство, искат да умрат. Често пъти това е зов за помощ. Те прикриват докрай своите намерения. Сред индикаторите за наближаващата криза са понижено настроение, допускане на елементарни грешки, занемарен външен вид. Такива хора ходят постоянно замислени, не чуват, когато им говорим, често ходят на работа недоспали и махмурлии, изведнъж започват да въвеждат в ред личните си дела и в различни случаи казват, че им е дошло до гуша.
"Ако забележите тези признаци, трябва да поговорите с този човек. Може би той ще ви каже за какво става въпрос. Изслушайте го, без да го прекъсвате и да омаловажавате грижите му. Покажете съпричастност, подкрепете го, демонстрирайте готовност заедно да посрещнете трудностите. Ако се наложи, инициирайте консултации с психолог. Ако случайно сте станал свидетел на самоубийство или опит за самоубйиство, най-напред преценете дали има заплаха за вас и осигурете вашата безопасност - отстранете оръжието, отрежете въжето или предизвикайте повръщане, ако самоубиецът е използвал отрова. Никога не приемайте, че смъртта е настъпила! Незабавно пристъпете към оказване на първа помощ! Не оставяйте човекът да продължи опита си за самоубийство - не му се карайте и не го обвинявайте! Печелете време, говорете с него, предложете му други начини за решаване на проблема. След подобряване на състоянието му, осигурете постоянно наблюдение. Следете постоянно здравословното му състояние до идване на медицински екип", съветва Лияна Генова.
При такива случаи психолозите провеждат разговор по определени правила. Много важно е гражданите да не пречат на специалистите. Преди няколко седмици мъж на средна възраст се опитал да скочи от третия етаж на жилищна сграда в квартал "Клуцохор". "При него проблемът беше алкохолен. Човекът беше решил, че може да се справи с всяка преграда. Започна да слиза по гръмоотвода от четвъртия етаж и стигна до третия. Тогава реши да скача. Гражданите ни пречеха, викаха го, разсейваха го и не ни позволяваха да осъществим контакт". А това е важно, защото психолозите трябва да направят бърза оценка на състоянието, да огледат всички подробности, да осъществят контакт с този, който прави опит да сложи край на живота си. Психолозите проследяват действията му, установяват дали той иска да владее ситуацията или да докаже нещо на себе си или просто става дума за бягство от другите, дали ще прояви автоагресия или чувството за вина ще го доведе до реално самоубийство. След наблюденията и отчитането на сигналите трябва да се вземе решение. Основната цел е да бъде спасен човешки живот.
Лияна Генова е присъствала на много опити за самоубийства. "Не съм ги броила, много са. Важно е след това да се отърся по някакъв начин. Просто съм доволна, когато успея да помогна. Радвам се, че не съм имала фатални случаи", казва тя. После отново напомня, че хората отправят зов за помощ, когато правят опит за самоубийство. Тя си спомня за случая от началото на годината, когато мъж се застреля с пистолет пред Бърза помощ. " Мисля, че той просто е решил, че ако го направи там, ще бъде спасен. За съжаление не е преценил средството и краят беше фатален".
Психологът съветва просто хората да наблюдават близките си, да бъдат добри с другите, защото никой не е застрахован.
Светла Михова