Д-р Мирослав Кожлеев, ветеринарен лекар:

Стрелят по бездомни кучета за забавление

Може би сте ги виждали - бездомни кучета с розов маркер на ухото. И може би сте се чудили що за мода е това. Всъщност това са животните, които са минали през грижата на Ветеринарна клиника "Привет" и д-р Мирослав Кожлеев. Клиниката се намира до бл. 28 на квартал "Българка" в Сливен и разполага с приемна, две стаи за преглед, манипулационна, хирургия, изолатор за инфекциозно болни животни, боксове за кучета, стая за котки.
- Д-р Кожлеев, работехте по проект, свързан с бездомните кучета в Сливен, разкажете повече.
- От доста време общината полага грижи за намаляване популацията на бездомни кучета в града, но аз съм първият който започна от миналата година да кастрира и маркира кучета. По този проект през клиниката миналата година минаха около 250-260 кучета.
- Какъв е самият процес - кой хваща кучетата, за да се погрижите за тях, и после кой ги връща обратно?
- Поръчката е изцяло изнесена от общината, така че аз бях натоварен с целия процес, който включва ловене на кучетата, медицинска част: кастрация, обезпаразитяване - външно и вътрешно, ваксинация срещу бяс, маркиране, отглеждане до момента, в който са способни да си тръгнат, връщане обратно и пускане на местата, откъдето са хванати. Тази програма приключи в края на декември миналата година. В момента общината е в процедура за нов търг, на който да бъде избран човек, който ще работи по този начин. Аз също ще подам документи. Новият проект ще е за цялата 2008 г.
- Кастрирането и маркирането ли е най-ефикасният начин да се реши проблемът с бездомните кучета?
- Това е единственият законен начин. Още по-цивилизовано и напредничаво би било, ако бъдат построени приюти за кучета и те бъдат настанени там.
- Доколко вече имаме културата, когато вземем животно за домашен любимец, да сме подготвени за грижата за него?
- Когато става въпрос за кучета и котки хората започнаха да се понаучават да търсят консултации от лекар, поне тези, които са решили да ползват услугите им. Този, който е решил да си вземе нещо по-екзотично, обикновено търси съвет, когато стане трудно.
- Попадали ли сте на случаи на лошо отношение към животните?
- Непрекъснато попадам на лошо отношение към животни - тормоз, бой, стрелби, гаври.
- Има ли спасение от това? Само до манталитета на хората ли опира?
- Манталитетът може да бъде променен, ако има такава институция, която да се грижи за правата на животните. Много често, когато кастрирах бездомни кучета, намирах в тях сачми, на някои съм вадил 4-5 сачми, което означава, че по тях е стреляно.
- Искате да кажете, че някой се забавлява да стреля по бездомните кучета?
- Да, това е изключително популярно "забавление" в Сливен. Който си купи въздушна пушка и види под блока да минава куче, което се случва често, му прави голямо удоволствие да изпробва пушката върху кучето. Докато работех тук, преди още да отворим клиниката, имахме разправии - момчета стреляха по едно куче и явно го улучиха в главата, защото започна да се върти в кръг. Викахме полиция, хванаха ги полицаите, след което ги освободиха, защото те скриха пушката. Нека да ви разкажа за една баба Величка. В горната част на кв. "Българка" има гаражи на някакво бивше предприятие, които в момента са закрити с ламарина, и вътре има около 160-200 квадрата помещение. То е в ужасно състояние - мръсотия, разкъртено, но вътре са се приютили кучета. И тази баба Величка, която е на 80 ли, на 90 ли години, ходи да ги храни. Хората от блока си правят голямо удоволствие да стрелят по тях, сърдят се на бабата, че ги храни, преследват я, блъскат я. Смятат, че тя е виновна за това, че кучетата лаят нощно време и си изкарват целия яд върху нея. Кулминацията на това отношение бе, че някой стреля в самата баба.
- Тя подала ли е оплакване в полицията?
- Да. Даже е видяла прозореца, откъдето се стреля, полицаи са ходили, предупредили са хората. Но не съм чул някой да бъде наказан за това нещо. Да стреляш по човек, защото се грижи за кучетата! А аз съм кастрирал повечето от кучетата там, те са с маркери на ушите. Иска ми се да кажа на хората, да не се сърдят на хора като баба Величка, защото тя ми помага в работата с бездомните кучета. Грижи се за животни, които преди това някой е изхвърлил.
- Вие препоръчвате ли човек да се грижи поне за един домашен любимец?
- Не препоръчвам, защото това си е личен избор и всеки сам си решава може ли или не може. Но, ако реши да си вземе, трябва да се съобрази с породата, желанията на кучето, собствените възможности както материални, така и като време, което ще отделя за грижи за кучето, и едва тогава да поема такава отговорност. Да си вземеш домашен любимец наистина е голяма отговорност. Има една реклама в западните сайтове, чийто лозунг гласи: "Домашните любимци не са за Коледа, те са цял живот". Много хора си подаряват кучета и на втория - третия месец разбират, че то ака, че то чурка, че има нужда от ветеринар, че иска да яде и почват да се чудят какво да правят с него. И най-лошият вариант е като му отворят вратата и го пуснат навън или в двора на комшията, или на края на града, или на Карандила и си мислят, че много хуманно са постъпили. После почват проблемите - звънят хората в общината и казват - "Има бездомни кучета, какво да правим с тях?" Ами, не ги пускайте, това е начинът. Кастрирайте ги. Влезе в сила наредба, според която собственикът трябва да плаща годишна такса, мисля от 25 лв., за куче, което не е кастрирано. Идеята е да не се плаща таксата, а да се кастрира животното и да се спре тази практика да се чудиш какво да правиш, когато кучето ти роди 7-8 малки; да се изхвърлят по казани, по гробища и да се пускат да се спасяват сами. Много по-хуманно е кучето да бъде заведено при ветеринарен лекар и той да го евтанизира, отколкото да го пуснеш на улицата и, едно - кучето да се чуди какво става, защо е изгонено, какво е направило, другото - хората да се притесняват от него и да недоволстват.
- От начина, по който говорите, оставам с впечатлението, че много обичате животните. Не Ви ли пречи тази обич, особено когато Ви донесат тежко болно животно или такова за евтаназия?
- Тежките случаи ги приемам като предизвикателство. Със смъртта, такава ми е професията, че вече съм свикнал. Тежко е, когато е някое младо животно, което е можело да бъде спасено или стеченията на обстоятелствата са били такива, че не може да се спаси - това е тежкото. Наскоро ми доведоха една булонка за ефтаназия. Собственикът ми каза - Не мога да се грижа за нея, но не мога да я пусна и по улиците. Съвсем приятелски му отказах, някъде около седмица търсихме дом за нея, намерихме и я дадохме. Така спасихме животното. Има такъв момент на чувства, но като цяло те вредят на професионалното отношение.
- Вие имате ли домашен любимец?
- Имам две кучета и котка. Западно сибирска лайка, която е на три години, белгийска овчарка, която е на две години и европейска късокосместта котка, намерена на улицата.
- Как съжителстват тримата? Няма ли я вечната вражда?
- Много добре съжителстват, играят си. Вражда няма, щом от малки са научени да живеят заедно. Поне моите кучета нямат проблеми с моята котка.
- Д-р Кожлеев, ето, аз живея в апартамент и искам да си взема куче, има ли породи, които са по-подходящи за подобен род отглеждане?
- Всички породи са хубави и всяка порода си има предназначение. Просто всеки бъдещ собственик трябва да прочете основните характеристики на всяка порода и да се съобрази с това дали ще може той да отговори на изискванията на кучето, за да не се получи ситуация на недоволство - на кучето от собственика и на собственика от кучето.
- А ако сега ми подарят кученце, какво е първото което трябва да направя, за да се погрижа за него от медицинска гледна точка?
- Обезпаразитяване и ваксинация, хубава храна и място, където да живее. Възпитанието на кученцето започва от момента на пристигането в дома. В началото очакванията не трябва да бъдат големи, тъй като трябва да мине известен период от време на взаимно привикване. Започва се с най-елементарното - ходенето по голяма нужда, по малка нужда, режима на хранене. По-нататък, от втория месец, може да се започне с научаването на команди. Кучетата са много умни създания, само човек трябва да е търпелив и да има правилен подход към тях и така после ще се разказват легенди, както сега се разказват за някои кучета.
- Ветеринарна клиника "Привет" предлага и хотел за домашни любимци. За колко време може да се ползва и за какви домашни любимци?
- В клиниката може да се ползва хотел или стационар. Когато състоянието на животното е много тежко и собственикът не може да се грижи за него или иска да излезе някъде, в чужбина, да речем, или да пътува и няма кой да се грижи за любимеца, може да бъде оставено в клиниката. Животното може да бъде оставено тук дори за цял живот, ако собственикът може да си го позволи. Защото не е много евтино. Тази услуга е позната в другите градове, но в Сливен все още не е много популярна, тъй се предлага отскоро. А в хотела могат да "отсядат" всякакви домашни любимци - котки, кучета, хамстрери, порчета, игуани, птици.
- Най-интересният домашен любимец, който са ви докарвали за лечение?
- Най-интересни са ми котките и кучетата. С тях имам най-голям опит и желание да работя и като ветеринарен лекар съм се развил с тази насока. А от екзотичните домашни любимци са водили при мен таралежи, морски свинчета, хамстери, гълъби, папагали.
Разговорът ни с д-р Кожлеев завършва с апел към хората да спрат да си изхвърлят домашните любимци. Д-р Кожлеев, който за по-малко от година е обгрижил над 260 бездомни кучета, твърди, че повечето от тях - 95%, са изключително добри животни, които не заслужават този живот - да бъдат изхвърлени. "Вярно, че хората се оплакват от тях, но за самите животни също е много неприятно да живеят така. Който не може да гледа кучета или котки, а иска да има, да си кастрира животното, пак ще има чудесен домашен любимец, не е страшна операцията, не е болезнена, не е мъчителна!" - призовава докторът.

Здравка Николова