В Сливен е родилният дом на Югоизточна България

Така се случи, че точно на 8 март в Сливен се родиха тризначета. И трите...момчета. Появиха се на белия свят около 10,30 ч. в специализираната болница "Ева". Два часа по-късно при разнояйчните близнаци Владислав, Мирослав и Станислав и 31-годишната им майка Здравка от Бургас вече бяха пристигнали щастливият татко Георги Станков и двете баби, които трудно сдържаха радостните си сълзи край трите кувьоза: "Девет години ги чакаме! Ще се грижим с голяма любов за тях". А бащата едва смогваше да благодари на целия екип, извършил раждането след оплождане ин витро: "Предпочетохме съпругата ми да роди тук, защото наши близки ни казаха, че специализираната болница "Ева" е много хубава! Явно не сме сбъркали. Безкрайно сме благодарни на д-р Спанова, д-р Марчева, на целия екип!" Това бе повод да разговаряме с известния сливенски гинеколог д-р Марияна Марчева минути след радостния и за нея миг - раждането на тризнаците.
- Доктор Марчева, в болница "Ева" имаше ли специална подготовка за раждането на тризнаците?
- Разбира се. Жената е от няколко дни в отделението, наблюдаваме, обсъждаме, избираме оптималния момент за секциото. Защото по принцип една бременност на тризнаци никога не може да се износи до термина и има опасност едно от тях да загине в утробата. Търси се оптималният момент - да не са недоносени, незрели, да не е много близо до термина, за да не загине някое от тях. Много е отговорно и рисковано, и пациентката беше денонощно под наблюдение.
Всичко необходимо беше още вчера приготвено. Трите кувьоза се пробваха дали са в изправност и рано сутринта бяха включени. Беше извикан извънреден екип, още две детски сестри, защото освен тризнаците, имахме да израждаме други 10 бебета. Насрочиха се допълнително дежурства на сестри и акушерки. Присъстваха още двама педиатри и двама анестезиолози.
- Вие ли избрахте деня 8 март за раждането на тризнаците?
- Ние избрахме тази дата, но този ден съвпадна и с родовата дейност на пациентката. Пък и имаме две операционни, родилната ни зала е най-модерната в Сливен, най-добре оборудвана.
- Д-р Марчева, колко бебета се родиха тук от началото на годината?
- До днес, 8 март, вече са 151.
- От къде са родилките?
- От цяла Югоизточна България. Като се почне от Черноморието - Царево, Китен, Приморско, Влас, Бургас - мине се през Карнобат, Айтос, Ямбол, Тополовград, та се стигне до Казанлък и Карлово.
Естествено, това не може да се постигне без най-необходимото. Болницата е оборудвана с апаратура последна дума на техниката.
- 151 бебета за два месеца. Мислите ли да разширявате болницата?
- Не се е налагало да връщаме родилки. Увеличихме леглата в стаите, за да поемем всички случаи Ще открием допълнителни стаи, за да поемем потока от пациенти от този голям регион.
Залагаме и на нова апаратура. Имаме вече последен модел триизмерен цветен ехограф, който дава триизмерен виртуален образ на бебето.Целта на тази апаратура е да се хванат отклоненията в ранен стадий и да се реагира своевременно. Имаме нов анистезиологичен апарат, персонални монитори.
Имаме и нова сграда, където ще се преместят лабораторията, администрацията и гинекологията, а в сегашната сграда ще остане само радилното отделение.
- Имат ли възможност бащите да присъстват на раждането?
- Действаме според ситуацията. Ако няма много раждания, се е случвало да пускаме бащи. Но ако се случат няколко раждания наведнъж, тогава почти няма практическа възможност, защото залата не е много голяма. Но мъжете не са в добро емоционално състояние. Татковците плачат от вълнение, като фотографират или снимат.
- Какво е съотношението на родилките от Сливен и другите места?
- Повече са родилките от други места, но достатъчно идват и от Сливен.
- При три родилни дома в града?
- Във всеки от тях има достатъчно родилки. Тоест, това още веднъж подкрепя моето мнение, че Сливен се оформя като един голям АГ център в Югоизточна България. Тук е мястото да кажа с признателност, че основоположник, учител на сливенските акушер-гинеколози е проф. Атанас Атанасов от София, който създаде тази наша школа. Много добър практик и теоретик. От тук излязоха кадри, които сега са водещи гинеколози в Пловдив и София.
- В болница "Ева" колко души работите?
- Четирима гинеколози, трима педиатри, двама анестезиолози, един интернист, един лабораторен лекар, един патоанатом и няколко акушерки. Всяка пациентка си върви с лекаря, т. е. един лекар си поема родилката - води консултациите, изражда я и отговаря за визитациите. Пациентката винаги може да се обърне към завеждащ отделението или към някой от колегите за помощ. Помагаме си един на друг, но всеки индивидуално си гледа случая, което води до по-голяма отговорност. Пациентката си избира лекаря и той изцяло се отдава на случая. Никой не се меси на колегата си. Освен че болницата е оборудвана с апаратура, най-много държим на подбора на кадрите. Важен е средният персонал. Аз съм безкрайно благодарна на момичетата. Много са всеотдайни, много са мили с пациентките. Това е нещо, което се изисква от целия персонал.
- Колко струва едно раждане?
- Ние работим със Здравната каса. Общо 500 лева се плаща за раждането и за грижите за новородено от касата и само толкова.
- А в случая с тризнаците как се заплаща тяхната поява на белия свят?
- Пак 500 лева, като за едно. При нас се работи изцяло със Здравната каса и на пациентите не се налага да доплащат. Но лекарският екип е ощетен от Здравната каса, защото заплащането е безбожно малко - ние трябва да се грижим, да спасяваме, два живота едновременно! Но да завърша с още нещо добро за нашата болница. При всички раждания има възможност за взимане на стволови клетки. Болница "Ева" има сключен договор за вземане на стволови клетки. Аз притежавам сертификат за извършване на тази манипулация и вече имам три вземания на стволови клетки. Договорът със съответната клиника се сключва един месец преди раждането. Там се съхраняват тези клетки. Ние работим с болница "Свети Лазар" в София.
В момента, в който жената започва да ражда, екипът от София тръгва с контейнера. В това време, ако жената роди, аз взимам тези стволови клетки. Те траят незамразени 6 часа. Идва екипът, обработва ги и ги замразява в клиниката "Свети Лазар". Стволовите клетки се взимат от пъпната връв на бебето и могат да се използват от членовете на семейството, от близките, в случаите на левкимия, инфаркт на миокарда и на други заболявания, ако има такива. Те са много по-добри от костния мозък за трансплантации при левкимии.

Елка Гъркова