Мечтая Сливен да стане университетски град!
Проф. Станимир Карапетков, кандидат за кмет от НДСВ:
- Кой е професор Станимир Карапетков и какво трябва да знаят хората за вас?
- Роден съм през 1960 год. в Сливен. Висшето си образование завърших в Ленинградския Политехнически Институт през 1986 г., придобих квалификация "инженер-механик". След завършването си работих няколко месеца като инженер-конструктор, а през 1987 г. след конкурс постъпих като асистент в Инженерно-педагогическия факултет - Сливен към Техническия университет - София.
Защитих докторска дисертация през 1995 г., станах доцент през 1998 г. по специалността "теоретична механика", а от 2006 г. съм професор по "приложна механика". От 1999 г. участвам в ръководството на Факултета, бил съм последователно заместник - декан, декан, а от 2005 г. съм ръководител на обединената структура на Факултета и Колежа в Сливен към ТУ - София.
Имам над 90 научни публикации у нас и в чужбина, включително учебници и учебна литература. Ръководя колектив от 130 души на щат във факултета и колежа, от които 80 души академичен състав - асистенти, доценти и професори.
- Името ви често се свързва с безопасността на движение в страната, в медиите водите рубрики по тази тема. Това хоби ли е или научен интерес?
- От дълго време работя като автоексперт в съдебната система, професурата ми е именно в тази област. Водя лекции в страната пред дознатели, младши прокурори и курсисти в областта на автотехническата експертиза, ползван съм като съдебен експерт в почти всички окръжни и апелативни съдилища в страната и най-вече при особено тежките произшествия. В момента аз съм авторът на основната научно-техническа литература в страната, която се ползва за техническа експертна оценка на пътнотранспортните произшествия. През 2005 г. излезе мой учебник по автотехническа експертиза. Накратко, проблемите на автотехническата експертиза представляват едновременно мой научен интерес и хоби.
Във факултета постоянно провеждаме обучение на автоксперти и може да се каже, че в Сливен вече има изградена школа за подготовка на специалисти в тази област - мои докторанти, студенти и курсисти работят и се утвърждават във всички региони на страната.
- Единственият български автомобил, който бе представен неотдавна на международното изложение за автомобили в София, е разработен и практически реализиран във факултета, който ръководите. Как успяхте да направите това?
- Това е нещо, с което много се гордея. Успяхме да спечелим в конкуренция с много други висши училища в страната и именно в Сливен стана възможно изготвянето на прототипите. Проектът "Автомобил, произведен в България" бе реализиран успешно в сътрудничеството с "Даймлер-Крайслер" именно на територията на факултета, в специално оборудвано от нас студио, по образец на водещите в света фирми.
Разработването на дизайна на автомобила бе дело на студенти от Стопанския факултет на ТУ - София, а изготвянето на движещия се прототип и на другите два модела бе осъществено от колектив от авторите на дизайна и специалисти от факултета под ръководството на професор Лешке от "Мерцедес" и мен. До момента е изготвен един реален прототип на автомобил в движение - бял на цвят, и още два модела в зелено и червено, всички тях представихме за първи път на летището в град Сливен. Никак не бе лесно да се противопоставим на желанието на някои среди представянето на автомобилите да стане в София, но съм горд, че това стана за пръв път в Сливен. Горещо желая и ще се боря в Сливен да се създадат всички предпоставки и условия за производство на автомобили, което ще бъде една от доминиращите ми цели в бъдеще.
- От кого се подкрепя вашата кандидатура за кмет на Сливен?
- Досега бях общински съветник от гражданската квота на НДСВ. Аз не съм член на нито една партия и се включвам в надпреварата като безпартиен гражданин. За мен е голяма чест, че НДСВ издигна моята кандидатура като личност, а не като партиен функционер. Българинът е уморен от политическата борба, от щедрите обещания на политиците, от тяхното безхаберие, липсата на опит в управлението, от медийните упреци един към друг, нападки и злъч. Бъдещият кмет трябва да управлява експертно, професионално, а не - политически. Той трябва вече да е доказал пред обществото в живота си досега, че умее да управлява качествено и ефективно с помощта на наличния кадрови потенциал, а не да се учи последствие.
На предстоящите избори за местна власт се явявам като независим кандидат, подкрепян от НДСВ, Съюза за стопанска инициатива, Дружеството на Научно-техническите съюзи и други неправителствени организации, представители на бизнеса и браншови камари. Надявам се да бъда подкрепен от всички, които са за едно интелигентно, професионално управление на града.
- Защо се кандидатирате за кмет на Сливен?
- Досега начело на града са стояли хора, представители на различни професии, но никога не е имало човек от научните среди. Смятам и имам личната убеденост, че умея да работя с хора, да вниквам в техните проблеми, да намирам начини за тяхното разрешаване. Дългогодишният ми опит като ръководител и то в изключително деликатната академична среда във висше училище ми дава основание да смятам, че умея да управлявам човешкия ресурс. И в кампанията, и в управлението ще залагам на професионализма и интелигентността. Обещавам позитивна кампания и се надявам всички колеги - кандидат-кметове, да постъпят така.
Много е трудно да убеждаваш, че си по-добрият, без да критикуваш. Но паралелно с това се надявам, че грешките и слабостите в управлението на кметовете до момента се оценяват от гражданите, които ги виждат и преживяват. Важно е да продължим хубавите неща и да работим в посока за подобряване на живота на обикновения сливналия. За целта ще работя с екип от специалисти - експерти от областите икономика, социални дейности, образование, наука, здравеопазване, туризъм, екология, селско стопанство и др., които ще бъдат в непрекъснат контакт с хората от града чрез изслушване на проблемите им и тяхното експертно решаване. Всичко това ще става при пълна прозрачност, защото хората от екипа са граждани на Сливен. Категорично няма да се поддам на никакво политическо влияние, защото желанието на всеки от нашия град е той да стане дом за нашите деца. Стара истина е, че българинът мисли за образованието още от раждането на детето си. Ще направя така, че младите хора с висше образование да намерят възможности за успешна реализация в техния град - Сливен. Той е чудесен и може да се превърне в място, където не само прекарват детските и юношеските си години, а и в място за съзнателен живот като професионалисти.
- В едно интервю при постъпването си като общински съветник споделяте вашата мечта Сливен да стане университетски град. Смятате ли, че като бъдещ кмет можете да я осъществите?
- Не съм се отказал! Мечтая Сливен да стане университетски град, каквито са по-малки градове в България като Благоевград, Велико Търново, Шумен, Свищов. Убеден съм, че нашият град има потенциал за това, имаме прекрасно разположение, изключителна природа и комуникации, достатъчен преподавателски ресурс.
Системата на обучение във ВУЗ-овете трябва да стане по-конкурентно способна на европейската. Учебните заведения в Европа се стремят да привличат студенти като предлагат модерни форми на обучение, добра материална база, качество на преподаване и стипендии. За това обучението трябва да стане по-качествено и при нас, битовите условия да се подобрят, да се въведе фирмено кредитиране. Тези, които завършват елитните училища, не трябва да напускат страната, а е необходимо да остават в родината си. Вече като член на Европейския съюз, България трябва да съхрани постигнатото в областта на образованието и да го развива в положителна насока.
Инженерно-педагогическият факултет в Сливен е единствен по рода си в България, в рамките на първия и най-големия в страната и на Балканите Технически университет - София. Затова ние трябва да работим за неговото запазване и развитие.
Друга идея, за която съм радетел, е създаването на истинско студентско градче. Към специалистите, завършили ИПФ и Колеж - Сливен, има голям интерес. Много външни инвеститори търсят инженери с потенциал по топлоенергетика, електротехника, електроника и автоматика. Образованието е нещо, на което изключително залагам.
- Кои ще бъдат приоритетните ви цели за мандата?
- Всяка една област от обществения живот изисква определени приоритети. В момента всички говорят за усвояването на еврофондовете, това е модерно, но дълбоко се съмнявам дали се разбира в достатъчна степен. Главното за Сливен според мен е икономическото израстване на града. Необходимо е да се инвестира в Сливен и за сливналии, именно сливенските фирми да бъдат основните участници в промишлеността, строителството, търговията, селското стопанство и всички сфери на икономиката.
Логиката е ясна, колкото по-добре се развива бизнесът на Сливен, толкова работните места ще са повече, толкова по-добре ще се заплаща квалифицираният труд, толкова по-голям ще е интересът към образование, обучение, квалификация и развитие на отделните хора. Това ще доведе до рязка промяна на благосъстоянието на гражданите. Като гражданин на Сливен се питам дали евтината работна ръка на града трябва да се ползва от чужди на града ни фирми за сметка на местния бизнес. Къде отива печалбата на външните мегаинвеститори и не е ли по-добре да се поощрява местният малък, среден и крупен производител! Не е ли правилно в едно семейство финансовите разходи и приходи да се разпределят от самите членове на семейството, за благото на семейството и за неговото благополучие! Не е ли градът ни едно голямо семейство, в което живеем, работим, творим и страдаме!
На особено място бих поставил и образованието. Не може обществото да се движи напред и към по-добро без образовани, знаещи и можещи хора.
Не на последно място бих работил за удовлетворяване на жизненоважните потребности. Само когато човек е решил проблемите си на битово ниво, би могъл да помисли и за красотата около себе си, да се стреми към повишаване на стандарта на собственото си семейство и да направи нещо добро за другите. Подобряването на инфраструктурата в кварталите на града и социалните проблеми на жителите в района ще бъдат сред основните приоритети в моята работа. Стремежът ми е община Сливен да се превърне в привлекателно и предпочитано място за местни и чуждестранни инвестиции. Но всичко сътворено от тях да остава тук, при нас. Разбира се, в обсега на моите приоритети са въвеждането на нова транспортна схема на града, решаване на проблемите на екологията, развитието на селското стопанство и туризма.
В заключение ще добавя и нещо, според мен изключително важно. Не може кмет и Общински съвет да работят в нападки, агресия и взаимни обиди, каквото е положението в Сливен и в много други общини. Според някои членове на Общинския ни съвет това е нормално, като подозирам, че за мнозина това е единствената медийна изява и привличане на вниманието. Ще работя за толерантен Общински съвет, за културен дебат с необходимото взаимно уважение между опонентите, за експертно вземане на решения и за общо лоялно отстояване на взетите вече от целия ръководен орган решения. Да си припомним това, което ни е съхранило през вековете: "Съединението прави силата"!
"Сливенски НОВИНИ"