Скандали в аптеките

В края на април Народното събрание прие наредба към Закона за лекарствените продукти и аптеките в хуманната медицина, според която се спира продажбата на лекарства на блистери, сашета, ампули и др. Т.е., ако искате да си купите болкоуспокояващ медикамент, например, вече не можете да си вземете само няколко хапчета, а трябва да купите цяла опаковка. Наредбата разбуни духовете и сред аптекарите, и сред пациентите. Проверката ни показа, че в аптеките влизат все по малко клиенти. "Хората са бесни, казва аптекарка. Живея в квартала и всички ме познават, затова положението е още по-лошо.
Смятат, че нарочно не им продаваме лекарства на блистери и се сърдят. Обясняваме им, че това е според новата наредба, но те се сърдят. Поставени сме в крайно неприятна ситуация. Оборотът намаля чувствително, губим клиенти. Поне 20 души на ден влизат в аптеката, вдигат ни скандал и излизат, без да купуват. Този закон е правен от хора, които са много далеч от нашата професия. Нито е консултиран с лекари, нито с фармацевти. Пълно безумие!"
Фармацевтката показа част от лекарствата, които вече не могат да се купят на бройка. Цените наистина са стряскащи. Кутия от най-масовото болкоуспокояващо "Аулин", в която има 60 сашета, струва 56 лв. Кутия с 30 сашета против разстройство "Смекта" е 23 лв. Няколко блистера от болкоуспокояващото "Немезил" струват 15 лв., макар че обикновено болката преминава след приемането на едно хапче. 10 ампули витамин С са 11 лв., кутия с няколко блистера от антидепресанта "Деанксит" е 15 лв., и др. Ако се простудите, ще бъдете принудени да купите цяла кутия "Фервекс" или "Колдрекс", в която има десетина прахчета, въпреки че ще ви трябват само 4-5. Ще платите 6-7 лв. за тях. Аналгинът също се продава вече в голяма опаковка, в която има няколко блистера. Най-масово купуваното лекарство у нас струва 1,67 лв. "Самите опаковки не са пригодени за един курс на лечение, каза още аптекарката. А за да са пригодени за това, трябва да им променят бройките. От това страдат пациентите, обяснява аптекарката. Примерно, на човек му тряб-ват 10 хапчета, а той трябва да купи опаковка със 100 хапчета, защото няма по-малка разфасовка. Дори и да има пари да купи цялата опаковка, след като се излекува, какво ще прави с останалите 90 хапчета? Друг пример: баба с 92 лв. пенсия има изписани по Здравна каса лекарства, но не й достигат 5 или 10 хапчета, за да изкара месеца. И сега тази жена, вместо да си купи блистер, е принудена да купи цяла опаковка, която струва колкото половината й пенсия. За нейния джоб това е непосилно. На практика излиза, че принуждаваме хората да боледуват. Има лекарства, като тези за сърдечноболните, които могат да причинят внезапна смърт, ако се спрат. С други думи, законодателите посягат на здравето на нацията."
Глобите са толкова големи, че фармацевтите предпочитат да нямат оборот, отколкото да продават под масата лекарства на бройка и да бъдат санкционирани. Първата глоба при установено нарушение е 1000 лв., ако има второ - санкцията скача на 3000 лв., а при трето - 6000 лв. "За това, че искаш да помогнеш на пациентите, да те глобяват, не е човешко", възмущава се фармацевтката. Според друга аптекарка, вероятно новата наредба е въведена, за да гарантира защитата на пациентите. "В Закона пише, че нямаме право да продаваме лекарства, ако се нарушава първичната или вторичната им опаковка. Това е правилно, предполагам, че идеята на законодателите е била хората да не си купуват лекарства без упътване за използване. Така се гарантира правилната употреба на медикаментите. Но от друга страна хората нямат пари да купуват цели опаковки. Те не са виновни, че производителите на медикаменти не са опаковали малки количества от дадено лекарство. Колко хора могат да си позволят да дадат 60-70 лв. за кутия бързодействащо успокояващо например, или 10 лв. за няколко ампули течен аналгин или витамин С?", каза аптекарката.
Според нея никъде в Европа няма подобна забрана. "Доколкото знам, в европейските страни колегите прода-ват лекарства на бройки, но имат задължението да дават с медикаментите и упътване за ползване на всеки паци-ент. Това според мен е добро решение".
Пациентите също са възмутени от новата наредба. Майка с малко дете купува цяло шише с детски витамини и реагира остро на новия закон. "Разболя се, изписаха й антибиотик и лекарят каза да пие детски витамини през петте дни на лечението, обяснява тя. Купих антибиотика, но не ми дават само пет витамина, колкото ми трябват. Ето, дадох 30 лв. за лекарството, и отделно още 10 лв. за шишенце със 100 витамина "Енималс". Какво да ги правя? Насила ли да тъпча детето с тях всеки ден, за да ги използвам, преди да им изтече срокът на годност? Или да се "моля" детето пак да се разболее, че да ги употребя по предназначение? Тия хора в парламента се забравиха вече!"
На същото мнение е и възрастен мъж, който казва, че страда от зъбобол след скорошна операция. "Имах киста на един кътник, наложи се да ме оперират. Като те режат, не боли, заради упойката, но после става страшно. Досега съм си купувал само "Аулин", по левче за прахче. Много добро лекарство. Влизам сега тука и ми обясняват, че няма как да си купя само 3-4 сашета, защото вече не можело. И ми предлагат цяла кутия, която има 60 прахчета, и която струва 58 лв. Аз толкова пари първо нямам у себе си, и второ, като го купя този "Аулин", какво ще го правя - целия блок ли ще болкоуспокоявам? Че у нас трябва да стане склад! Всеки трябва да има в дома си елементарните лекарства - против настинка, витамини, болкоуспокояващи, противоалергични. Сметнете колко пари трябва да даде всяко семейство, за да си зареди домашната аптека отсега нататък!"
Сливенски аптекари заявиха, че Съюзът на фармацевтите в България вече е изпратил протестна декларация до Народното събрание. Предстоят и срещи на аптекари с представители на Изпълнителната агенция по лекарствата. Фармацевтите се надяват законодателите да приемат допълнителна наредба към Закона, която да съдържа списък с лекарства, за които забраната за продажба на бройка да не важи.

Гергана Христова