20 години Инженерно-педагогически факултет
Преди 20 години академичните градове в България се увеличиха с още един. С Министерско постановление се създава Център за подготовка и повишаване квалификацията на инженерно-педагогическите кадри със следните специалности: "Електроника и автоматика", "Машиностроене", "Електротехника" и "Транспорт и енергетика". Това е първото висше учебно заведение в Сливен - (днес - Инженерно-педагогически факултет към Технически университет - София). Датата е 1 септември 1986 г. Като звено на ВМЕИ - София, формирането и структурирането на Центъра става с активното участие на Ректора и ректорското ръководство. С решение на Академичния съвет на ВМЕИ - "Ленин", към Центъра се създават 9 катедри.
С ентусиазма на българските възрожденци първите преподаватели организират занятията в семинарните зали и кабинетите на Института за подготовка на учители по практика. Лабораторните упражнения провеждат в техникумите и средните училища на територията на Сливен. Преподавателският състав постепенно се увеличава с млади асистенти, а недостигащият хабилитиран състав се допълва от командировани, хонорувани преподаватели от София, Бургас, Русе и Пловдив.
Съграждането и развитието на първото за Сливен висше учебно заведение се реализира с огромния ентусиазъм на всички. Създава се библиотека с помощта на фондовете на институтската библиотека на ВМЕИ - София, а през 1989 г. е създадена научно-изследователска лаборатория "Физични технологии", която е интегрирано звено на ИПФ и Института по електроника на БАН. През 1990 г. се организира първата научна конференция, в които участват много автори от страната и чужбина, а от 1993 г. ИПФ - Сливен е организатор на националната конференция с международно участие по "Теория на механизмите и машините", която се провежда ежегодно.
ИПФ - Сливен е първият в България лицензиран център за подготовка на Microsoft Certified Professionals (специализирани професионалисти на Microsoft), което дава
възможност за получаване на компютърна квалификация на най-високо ниво.
Първият випуск от 93 студенти - редовно обучение завършват през 1991 г. Випускниците на Факултета се реализират като инженери и инженер-учители в цялата страна. Те са предпочитани като специалисти от работодатели и в частния сектор предвид допълнителното обучение по маркетинг, психология, социология, риторика и др.
Днес в ИПФ има четири катедри: "Математика, физика и химия", "Педагогика и мениджмънт", "Електротехника, електроника и автоматика", "Механика, машиностроене и топлотехника". В него работят 26 хабилитирани преподаватели, 2 асистенти и 9 доктори.
През 1998/99 г. в съответствие с държавният регистър на Образователно-квалификационните степени, започва обучение на студенти за придобиване на образователно-квалификационни степени "Бакалавър" и "Магистър" по специалностите "Автоматика, информационна и управляваща техника", "Електротехника", "Машиностроителна техника и технологии", "Топлотехника" и магистърска програма по "Компютърна бизнес-информатика".
Към Сектор "Следдипломно обучение" се извършва обучение на инженерни специалисти от цялата страна по следните направления: Професионална педагогика, Информатика и информационни технологии, Енергийна ефективност и др.
Факултетът е единственият в България по характера на даваното образование
- съчетание на инженерно и педагогическо, които съответстват на утвърдените държавни стандарти за инженерно и за педагогическо образование.
Доказателство за всичко това е действащия проект "Автомобил, произведен в България" съвместно със студентите по дизайн от Стопанския факултет на Технически университет - София. Партньори на проекта са Даймлер/Крайслер АД, отделът на Мерцедес Бенц Дизайн, Фирма Брабус - Германия, Самсунг Електроникс - Корея, Балканстар - София, "Миролио България" АД- Сливен, ООД "Динамо гама мотори" - Сливен и др. проспериращи фирми. Проекта се реализира под патронажа на кмета на Сливен. Вече привършва основната работа по изготвянето на прототипа в реален модел. Успешното реализиране на проекта ще разкрие нови възможности, както за ИПФ - Сливен, така и за града като цяло.
/СН/