Лесно ли се става шофьор в Сливен?

/продължение от бр.38/

51 са лицата, които имат разрешения за теоретично и практическо обучение на шофьори на територията на Сливенска област, сочи справка на Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация". С право да обучава е всеки, който има диплома за висше образование и свидетелство за професионална квалификация "инструктор за обучение на водачи на МПС", свидетелство за управление на МПС съобразно категорията, за която провежда обучението, не е осъждан или не е лишаван от правото да шофира и др. Изискване има и към възрастта на инструкторите, те трябва да не са по-млади от 23 години. Автомобилите, с които се провеждат шофьорските курсове, трябва да имат оборудвано място за инструктор с педали и устройства за задействане на спирачките и съединителя, с огледало за виждане назад през задното стъкло или с външни огледала, с контролни лампи за състоянието на пътепоказателите, със специални обезопасителни колани и др.
Иван Султанов, директор на Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация" - Сливен, категорично отрича да има подадени сигнали срещу корумпирани служители на ведомството, включени в изпитните комисии. "Тук нямаме информация и, че сливенски автошколи подбиват цената на останалите. Проверяваме документално всички фирми за обучение на шофьори на всеки три месеца, следим дали се спазват методите за обучение на кандидатите. Колеги пък проверяват автомобилите за обучение на пътя. Досега не сме открили нарушения. Нямаме право да изпитваме инструкторите, те са наши колеги, имат издадени документи за завършено образование, правоспособни са, не е в нашите правомощия да следим за тяхната подготовка. Нито един инструктор няма да си позволи да преподава некачествено, защото ще остане на улицата. Не съм чувал досега сливенски инструктор да е предизвикал катастрофа".
Той заяви още, че се тегли жребий преди започването на изпита за шофьори. В изпитната комисия влизат председател, който е служител на Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация", и инструктор, който притежава преподавателска правоспособност по теория. Всеки ден се сформират между две и четири комисии. "Жребият се тегли винаги пред мен, това е основно правило - курсистите да не знаят при кого ще се явяват на изпита, казва Султанов. Така се пресича всеки опит за корупция. Решаването на листовки трае 40 минути. Според новите наредби курсистите трябва да бъдат най-много 10 души в група, за да не си пречат. Практическият изпит по управление на автомобила е минимум 25 минути. Шофира се в града и извън него, задължително се преминава жп прелез, пътен възел и др. Изпитните протоколи се предават в КАТ, след това те издават свидетелства за правоуправление на издържалите изпита."
Иван Султанов е категоричен, че причина за многото катастрофи по пътищата е не лошото обучение, а агресивността на шофьорите. "Тази тенденция се забелязва вече 15-16 години, времената се променят, хората също. Не вярвам на статистиката на КАТ по отношение на младите шофьори. Инструкторите са едни и същи, това са колеги със стаж 20-25 години, които и преди, и сега преподават по един и същи начин. Значи причината не е в обучението, а в самите шофьори. По време на изпитите курсистите карат с 40-50 км/ч. Това, че после излизат на пътя и карат с 200 км/ч, не е наш проблем. Това е проблем на културата на обществото".
Преди дни изпълнителният директор на Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация" Володя Киров заяви, че часовете за кормуване ще бъдат увеличени от 24 на 32, ще скочи и цената на обучението. Предвижда се да има два текущи изпита за проверка на шофьорските умения на кандидатите. Шефът на КАТ Алекси Стратиев пък предлага да се отнема книжката на всеки водач, който шофира с 50 км/ч над разрешеното.

Марина Христова
Гергана Динева