70 години "Гражданска защита"
Началото е поставено през 1936 година. На 18 юли Указ № 310 утвърждава "Наредба - закон за противовъздушна и химическа защита на населението в Царството". Поставят се основите за създаването на новата институция.
През годините за организацията на защита следват периоди на изменения, трансформации, организационно структурни промени, подчиненост и нови наименования, но това не променя нейната същност.
До 1989 г. задачите, организацията, оборудването на Гражданска отбрана са насочени предимно към защитата на населението от оръжията за масово поразяване при военен конфликт.
След 1991/92 г., в съответствие с демократичните процеси у нас, започна реформирането и преструктурирането на Гражданска отбрана. С решение на Министерския съвет № 419 от 04.12. 1991 г. и Заповед № 57 на Министъра на отбраната от 04. 03 1992 г., организацията беше преименувана от Гражданска отбрана на Гражданска защита. Процесите на обновление в Гражданска защита бяха насочени към създаване на условия за защита на населението в мирно време, при възникване на природни бедствия и промишлени аварии, като се запазиха нейните задачи и за военно време.
18 юли е обявен за Ден на Гражданска защита с Решение № 95 на Министерския съвет от 22 март 1993 г.
С Постановление № 137 от 06.06.2006 год. на Министерски съвет за приемане на Устройствен правилник на Министерството на държавната политика при бедствия и аварии, Държавна агенция "Гражданска защита" беше структурирана в Главна дирекция "Национална служба гражданска защита" с 28 териториални звена.
През годините основните принципи и задачи за изграждане на организацията и за осъществяване на дейността по защита на населението и националното стопанство са териториалният принцип на защита на населението, спазване на нормите и принципите на международното хуманитарно право, разработването на нормативна база по защита на населението и националното стопанство в мирно и военно време, организиране на изграждането, комплектуването, подготовката и използването на органите за управление, формированията и учрежденията на Гражданска защита и поддържането им във висока степен на готовност за провеждане на спасителни и защитни мероприятия и т.н.
"Гражданска защита" ръководи дейността по разработването на плановете за защита на населението и националното стопанство, организира защитата на населението, ръководи обучението му по защита и помощ при бедствия, аварии и катастрофи, планира взаимодействието с поделенията на Въоръжените сили при спасителни и аварийни дейности и др.
Дирекцията провежда превантивна дейност за недопускане и създаване на условия за намаляване на вредните последици при възникване на критични ситуации, информира населението и държавните органи за възникнали бедствия, аварии и катастрофи, организира подготовката и използването на националните сили за провеждане на спасителни, защитни и ликвидационни мероприятия при стихийни бедствия и аварии и др. В област Сливен Дирекция "Гражданска защита" осъществява тясно взаимодействие и координация с териториалните органи на изпълнителната власт и с териториалните структури на министерствата и ведомствата в областта на защитата при бедствия и аварии.
През изминалата година в Дирекция "Гражданска защита" беше получена, анализирана и обработена информация за регистрирани 127 критични ситуации / пожари, наводнения, инциденти с живак, свлачища, бури и силни ветрове, снегонавявания и обледенявания/. В проведените спасителни и неотложни аварийно-възстановителни работи личният състав на Дирекцията е участвал със 72 специалисти и 31 бр. техника.
Съгласно утвърден от Областен управител "План - график за обследване и контрол на потенциалноопасните обекти от националното стопанство" бяха извършени 231 съвместни проверки / хидротехнически съоръжения, реки, диги, пътни съоръжения, пожароопасни и потенциалноопасни химически обекти/ с контролните органи: Дирекция областна инспекция по труда, Регионална служба растителна защита, Регионална ветеринарно медицинска служба, Регионална инспекция по опазване и контрол на общественото здраве, Регионална дирекция на вътрешните работи, Областно пътно управление, Регионално управление по горите, Регионална дирекция "Хидромелиорации", "Напоителни системи" ЕАД - клон Сливен, Регионална инспекция по опазване на околната среда и водите - Стара Загора, Басейнова дирекция - Пловдив сектор Сливен. В хода на проверките на ръководителите на проверяваните обекти бяха връчени Протоколи със 221 бр. предписания и 32 бр. противопожарни разпореждания с конкретни срокове за изпълнение.
В резултат на взетите превантивни мерки не са допуснати бедствени ситуации, застрашаващи живота и здравето на населението, нарушаване в значителни размери на съществуващата инфраструктура и замърсяване на околната среда. На дневен ред предстои приемане на Закон за защита при бедствия, в който се предвижда изграждането на Единна спасителна система и създаването и обучението на доброволни формирования в общинските центрове.
Дейностите, изпълнявани от Дирекция "Гражданска защита" в областта по защита на населението при бедствия, аварии и катастрофи, са жизнено важни за обществото и отговорността на служителите винаги е била на високо ниво. В навечерието на Деня на Гражданска защита - 18 юли , искам да изкажа голяма благодарност на всички служители от Дирекцията за всеотдайния труд и отговорност при изпълнение на служебните си задължения.
Искам да благодаря на всички ръководители на местните и държавни органи за управление, на ръководителите на държавните институции в областта, на кметовете на населени места за съвместната работа и отношението им при решаване на проблемите.
Не на последно място, искам да изкажа моята благодарност и на ръководителите на фирмите осигуряващи стоки от първа необходимост за всеотдайния труд и отговорност в критични ситуации.
Честит празник!
инж. Кръстьо Славов, директор на Дирекция "Гражданска защита" в област Сливен