С "Глобус ЕС" по пътищата на България и Европа
За ежедневието на хората, които ни осигуряват спокойно и удобно пътуване, разговаряме с управителя на фирма “Глобус ЕС” Емилия Стоянова.
- Г-жо Стоянова, обикновено хората пътуват доста по празниците. Предполагам, че дните около Коледа и Нова година са били напрегнати за вас?
- Тази година натоварването беше доста голямо. Най-тежко беше пътуването от София към Сливен на 23 декември. Имаше много пътници. Всяка транспортна фирма беше с по 5-6 автобуса, стана страшно задръстване на софийската автогара. Ние бяхме с 6 автобуса. Почти целият персонал на фирмата пътуваше с тях. Четири от колите ни успяха да влязат в 18 ч. в автогарата в София. Колите бяха на различни сектори, номерирани, но въпреки това хаосът беше голям. Хората си знаят, че линията за Сливен в 18 ч. тръгва от сектор 28. Те не знаеха, че ще има общо 6 автобуса за Сливен в този час. Така около 500 човека се струпаха на 28 сектор и всеки питаше на кое място е той. Имаше 4-5 стюардеси, които разпределяха пътниците по автобусите. Решихме, че в този хаос местата няма да се спазват, искахме само да настаним пътниците по автобусите и да тръгнем за Сливен.
Издърпахме всички автобуси на един сектор, хората се качваха, а автобусите един по един излизаха от автогарата. Някои клиенти имаха търпението да ни разберат и да не протестират за местата си. Въпреки че имаше и пътници с резервации от 15 дни. Но сами виждаха, че на автогарата е някакъв ад. Някои от автобусите не успяха да влязат на сектора, бяха блокирани от задръстването в София на Сточна гара. Първите автобуси излязоха от автогарата към 18 ч. А до 20 ч. не успяха да излязат от София и бяха отклонени по околовръстното шосе. На автогарата останаха много пътници и започнаха да ни обиждат, бяха ядосани, искаха си парите обратно. Непрекъснато съобщаваха, че София е блокирана и автобусите не могат да стигнат до автогарата. Беше създаден много добър ред, по уредбата даваха информация за всяка отделна фирма, на всеки 5 минути съобщаваха колко е закъснението за всеки отделен автобус по различните направления, на кой сектор трябва да се качат пътниците и т.н.
- Помните ли друга подобна ситуация?
- От 1991 г. работим в тази сфера, такова задръстване в София не е имало, въпреки че имаше добра организация - полиция на входа на автогарата, на входа и на изхода на София, пренасочваха автобусите по околовръстното шосе. Много от клиентите ни молеха по телефона да ги изчакаме на "Метро", на изхода на София. Казваха ни къде са в момента. Обещахме да минем през тези места и да ги вземем. Въпреки че отклониха автобусите по околовръстното, заради тези пътници изчакахме да премине натоварването и някои от автобусите излязоха вместо в 18 ч. в 20,30 ч. от секторите. Целта ни беше да няма останали пътници по направлението София - Сливен. Прибрахме всички клиенти и от "Метро", и тези, които чакаха на изхода на София. Имаше и весели емоции. По време на пътуването към Сливен имаше задръстване и на магистралата. Задръстване имаше и по тоалетните в крайпътните заведения, трудно намирахме пътниците, беше кошмар. Така вместо в 22 ч., последните автобуси се прибраха в Сливен към 1 ч. Но всички пътници бяха извозени.
- Досега имаше само два сериозни снеговалежа. Появиха ли се обичайните проблеми, характерни за зимния период?
- Нашата подготовка започна още в средата на ноември. Автобусите ни, които пътуват по високопланинските линии, преминаха вътрешни технически прегледи. Бяха оборудвани и със средства за почистване на снега и вериги. Купихме големи пластмасови лопати, с които шофьорите да ринат снега, тъй като пътят, особено към град Елена, не винаги е добре почистен. През зимата автобусите са заредени с повече вода, чай, кафе. Това е добре за пътниците, особено в моменти, когато не по наша вина, са принудени да стоят в автобусите на пътя.
- А по чия вина се случва това - непочистените пътища или друго?
- И двата случая, при които наши автобуси закъсват на този път, бе по вина на аварирали камиони. По този маршрут пътуват най-новите ни автобуси, които са напълно оборудвани за зимни условия. В зимния период има забрана товарни камиони да пътуват по пътя Стара река - Елена.
Първия път аварира товарен камион на изхода на Стара река, това стана към 17 ч. Беше заседнал в снега и препречваше пътя, затова автобусът нямаше как да премине. В 20 ч. започнахме да звъним на "Пътно управление", на КАТ. Увериха ни, че ще пратят техника да разчисти пътя. Едва към 23 ч. пътят беше разчистен. Автобусът беше пълен, пътниците стояха вътре 6 часа. Обслужвахме ги непрекъснато, предлагахме им топли напитки, но автобусът стоя със запален двигател през цялото време, въпреки че това е огромен разход за нас. Колата си дойде в Сливен към 1 ч. през нощта, а трябваше да е тук още в 18 ч.
Вторият път ТИР заседна пак на същото място. На отиване към Стара река камионът заседнал в снега, издърпали го, той отишъл до Стара река, натоварил паркет и тръгнал обратно, въпреки че вече един път е аварирал на пътя. И, естествено, пак закъсва. Тогава обаче се случи в автобуса да пътуват около десетина малки деца, имаше и 3-месечно бебе. Като видяхме, че към 20 ч. не се взимат никакви мерки да се разчисти пътя, се обадихме на "Пътно управление", но оттам не реагираха. Тогава позвънихме на дежурния на общината. Той ни свърза със Снежана Кънева, от "Гражданска защита". Казахме й, че в автобуса има малки деца. Под нейно въздействие се взеха необходимите мерки и в 22,30 ч. техниката беше горе. Лошото е, че тази техника не стои в Стара река, а домува в Сливен, и се чака да пристигне до мястото, където имат нужда от нея. Това отнема часове. Автобусът пак си дойде към 1 ч. В офиса беше пълно с родители, притеснени за децата си. Всичко свърши добре, благодарение на г-жа Кънева. Но съм на мнение, че при снеговалежи трябва да се следи спазва ли се забраната тежкотоварни автомобили да пътуват по високопланинските пътища. Има знак, но никой не го спазва. Пътят е прекалено тесен и мине ли ТИР, закъсва на 100 процента. След като ние можем да оборудваме автобусите си с вериги, значи и фирмите, които са собственици на тези тежки камиони, трябва да ги подготвят за зимните пътища. Трябва да се следи по маршрута до Елена изобщо да не пътуват ТИР-ове. Само така автобусите ще могат спокойно да се движат. По маршрута пътуват два автобуса - нашият и на "Пътнически превози". На следващия ден след второто закъснение на автобус в планината, разбрахме, че пътят не е почистен и изобщо не пуснахме линията. Пътниците дойдоха на автогарата, бяхме изкарали автобуса, но върнахме парите на хората и им обяснихме какво е състоянието на пътя.
- В подобни случаи има ли разбиране от страна на пътниците или обвиняват вас?
- По принцип има разбиране от страна на пътниците. Вторият път, когато наш автобус остана с часове в планината заради авариралия ТИР, при нас в офиса през цялото време имаше много родители. Естествено, ние имахме постоянна връзка с шофьора. Непрекъснато им давахме информация за децата. Тогава никой не ни обвини за нищо, защото хората виждаха, че това, което става, не е по вина на фирмата.
Другият ни проблем е Хаинбоаз. Оттам пътуват другите ни линии, които са директно за Велико Търново и Русе. Там също автобусите ни се движат с 4-5 часа закъснение през зимния период. Въпреки че разшириха доста пътя в планината, има доста проблеми и тежкотоварните камиони много често аварират.
- Миналата зима имаше закъсал автобус с ученици от ПМГ в Рижкия проход, вдигна се много шум. Какво стана тогава всъщност?
- Тогава ни се наложи да звъним дори до София. Въпреки че бяхме уведомили общината, "Пътно управление", дежурните от Карнобат, "Гражданска защита" в Бургас, автобусът престоя цялата нощ в планината. От 16 ч. до 9 ч. сутринта. Децата бяха тръгнали на екскурзия. Тогава работихме цяла нощ, непрекъснато тук имаше родители, дойдоха директорката на ПМГ г-жа Бисерка Василева и хора от общината и "Гражданска защита". Свързаха ни с Министерство на транспорта и "Гражданска защита" - София. Бяха изпратени военни части от Шумен. След помощта на военните от поделение в Шумен, автобусът беше освободен и си дойде в Сливен на обяд. Ние поддържаме постоянна връзка с екипите си. Три момичета работят в офиса, имаме три дежурни телефона, които отговарят денонощно и поддържат връзка с автобусите ни в страната и чужбина.
- С какви автобуси обезпечавате високопланинските линии?
- Автобусите, които пътуват по високопланинските линии, са марка "Исузу - Тюркоаз", производство 2005 г., 28 места. Имат всички екстри. Пренасочихме най-новите си коли към тези линии, особено за зимния период. Въпреки че по договор по тези маршрути трябва да пътуват 15-местни микробуси М3 клас В. Пуснахме по-големи коли за по-удобното пътуване на нашите пътници. В дните с голям пътникопоток по тези линии пътуват големи 50-местни автобуси, които са М3 клас III и отговарят на изискванията за републиканската пътна мрежа. Има дни, в които по една и съща линия по едно и също време тръгват едновременно два автобуса. Например 27-местен, и зад него - микробус с 15 места. По Коледните празници пътувахме с 50-местни коли.
- С какъв автопарк разполагате в момента?
- По списъка към лиценза в момента имаме 17 автобуса и микробуса. Сред тях има и наети от нас коли. Фирмата ни обслужва 5 редовни автобусни линии. Имаме необходимия брой резервни коли за тези линии. Трябва да имаме 7 коли по лиценза - пет за всяка отделна линия и два резервни, а ние имаме 17. Имаме нужния капацитет за обслужване. Тази година инвестирахме в 3 автобуса. Единият е производство 1998 г., а другите два - от 2005 г. Напролет ще купим други два автобуса, един малък с 20 места, и голям с капацитет 50-60 места.
- Казахте, че имате 17 автобуса. Редовно се движат 5 автобуса, къде пътуват останалите 12?
- По принцип фирмата обслужва повечето случайни превози на община Сливен. Всички фолклорни състави пътуват с нас и в България, и в чужбина. Возим децата от Детски комплекс - Сливен, танцовите ансамбли на XII училище, държавния танцов ансамбъл, детския ансамбъл на II училище и др. Имаме договорни отношения в летния сезон с големи туроператори като "ТУИ" - Слънчев бряг, "Некерман" - Слънчев бряг, "Тема". Според тези договори взимаме летовниците от летище София или Бургас и правим едноседмични обиколки на България. Освен това имаме сключени договори с "Диас Травел" за извозването на всички абитуриенти. Тази година повечето балове ще бъдат в Кушадасъ, само някои училища ще празнуват на Слънчев бряг. Десет автобуса са необходими за извозването на абитуриентите до Турция. Министърът на образованието е определил период за празнуване от 22 до 27 май. Затова става и такова струпване. Всички училища от Сливен ще бъдат извозени на 22 май. Обслужваме всички училищни проекти, затова пътуваме често до Италия, Австрия, Германия. Ходим до Холандия за изявите на учениците от музикалното училище в Котел. Тази година ще има фолклорен фестивал в Чехия, така че ще пътуваме и дотам. Ще обслужваме проекти и на Младежки дом - Сливен.
- Мислите ли за нови линии?
- Сега обслужваме две линии по направление Сливен - София. Едната е сутрин в 4,30ч., а другата - в 11,40 ч. Имаме линия до Русе, автобусът тръгва сутрин в 5,20 ч. В 6,30 ч. имаме автобус до Велико Търново през Хаинбоаз. И пак до Велико Търново, но през Елена, пътува друг наш автобус, който тръгва в 7,30 ч.
В близко време ще пуснем линията Нова Загора - Сливен - Бургас - Варна. Автобусът ще тръгва в 8 ч. от Нова Загора, в 8,30 ч. ще бъде в Сливен. А в 17,30 ч. ще тръгва от Варна. Тази линия ще е целогодишна, като през лятото, от 1 юни до 15 септември, автобусът ще пътува и до Златни пясъци, Албена и Балчик. През тази година предвиждаме да пуснем и първата си ежедневна международна линия.
- Надяваме се, че не е далеч моментът, в който ще заработи новата автогара. Очаквате ли да се решат съществуващите сега проблеми?
- Очакваме с нетърпение новата автогара. Надяваме се да няма проблеми и при наемането на офиси на автогарата, така че не само големите фирми да имат офиси там. На малките превозвачи също трябва да бъдат предоставени помещения.
- Вие като изпълнителен директор на Асоциацията на автобусните превозвачи, имате ли някакви забележки по проекта на автогарата?
- Никой от превозвачите не е виждал проекта. Затова не мога да коментирам със сигурност дали ще има проблеми или не. Но трябваше да поканят представители на транспортните фирми, за да видим какво ще бъде движението на колите, откъде ще влизат и излизат от автогарата. В момента чуваме от различни места, и шофьорите на автобуси коментират, че излизането на колите ще бъде затруднено, тъй като изходът е с неподходящ завой. Според шофьорите автогарата ще е тясна. Рано сутринта има няколко автобуса, които тръгват в различни направления по едно и също време. Става страшно натоварване. Не знам дали ще има достатъчно сектори за всички автобуси, не знам и къде ще става изчакването на колите. В момента нашите коли изчакват пред офиса на фирмата. Има и чужди автобуси, които са от други градове, които също изчакват. Питам се дали ще има място на новата автогара за чакащите автобуси, откъде ще влизат или излизат? Половин час преди тръгване колата трябва да е там. Ако автобусите излизат от новата улица, която направиха, ще бъде истински ад. А ако излизат зад "Билла", на светофарите ще става задръстване. Тоест не е предвидено къде ще бъдат чакащите автобуси.
Транспортните фирми са тези, които знаят дали ще бъде уместно на изхода на автогарата да има завой и т.н. Добре е да чуят нашето мнение, преди да пуснат автогарата в действие. Поне в последния етап на работа да се види какво може да се направи, за да бъде излизането на колите по-удобно.
- Дотук говорихме само за работа, а как почивате?
- Стремим се служителите ни да почиват пълноценно. Миналата година например имахме ангажименти с извозването на абитуриенти до Кушадасъ. Направихме графика си така, че всички екипи да могат да почиват на известния курорт. Искам да благодаря на всички служители във фирмата, тъй като без тях нямаше да успеем да се справим по празниците. Всички работиха без почивка в празничните дни. Имаше дежурни шофьори и стюардеси.
На 31 декември автобусът от София се прибра в Сливен в 23 ч. На 24 декември работихме до 22 часа. Затова и новогодишният банкет на фирмата ще бъде в края на този месец.