Да не превръщаме в убийци газовите уреди у дома
Повод за разследването ни стана нещастния случай от края на миналата седмица, при който семейство загина при взрив на газов бойлер. И друг път се е случвало някой да пострада в дома си от взрив на газов уред. Но дали бутилките и уредите са некачествени или самите потребители не ги използват правилно? Опасно ли е да готвим или да се отопляваме на газ? Отговор на тези въпроси потърсихме при различни специалисти в Сливен.
Поради високите цени на тока и парното, готвенето и отоплението на газ става предпочитано от все повече хора. Приготвянето на храната на газов котлон отнема много по-малко време, отколкото на обикновена електрическа печка. Ако обаче уредите не се използват правилно, това може да доведе до много инциденти. Има пострадали хора, жилища, покъщнина. По данни на Районната служба за пожарна и аварийна безопасност в Сливен, /РСПАБ/, за периода от 1 юли до 5 октомври тази година са възникнали 1 пожар и множество загазования, свързани с употреба на газ пропан-бутан.
Какви са опасностите вкъщи при използването на газ?
Най-добре е котлоните да се използват на тераса, за да се избегне проблем при евентуално изтичане на газ от бутилките, съветват специалисти. Бутилката трябва да бъде на лесно достъпно и проветриво място, в помещения над равнището на околния терен и по възможност с естествена вентилация. През лятото обаче бутилките трябва да бъдат задължително и на сянка, тъй като от топлината газът се разширява и ако бутилката е препълнена, е възможен взрив.
От РСПАБ заявиха, че е абсолютно забранено монтирането на бутилки с пропан-бутан в помещения с температура над 45 градуса, в спални помещения, тавани, гаражи и близо до лесно запалими вещества. Всеки уред трябва да е снабден със спирателен кран за преустановяване на притока на газ след изгасване на пламъка. Свързването на уреда с бутилката трябва да става с метален тръбопровод или цял маркуч от специален каучук без наставки. Намаляването на налягането на газа трябва да става единствено чрез стандартен редуцир-вентил за пропан-бутан. Специалистите от противопожарната служба в Сливен съветват след поредното зареждане на бутилката и присъединяването й към газовия уред да се проверява херметичността на връзките чрез обливането им с малко количество сапунена вода. И предупреждават родителите да не допускат деца да боравят с газовите уреди.
Какви газови уреди се предлагат в сливенските магазини?
Проверката ни по магазините в Сливен показа, че се продават всякакви видове и големини газови бутилки. Има турски, полски, чешки, ирански и др., всички са снабдени с упътвания и гаранционни карти от производителите. В един от магазините обаче инструкциите за иранските газови бутилки бяха само на ирански и английски език. Продавачката обясни, че хората избягвали да ги купуват, предпочитали българските бутилки, защото упътванията им били разбираеми, пък и качеството им е известно. В много магазини се предлагат и резервни части за газови бутилки и уреди като вентили, горелки, гумени пръстени за уплътняване, маркучи и др. Според пожарникарите обаче много хора продължават да купуват газови уреди и бутилки с неизвестен произход от т.нар. "гаражни" фирми. При тях опасността от пожари е многократно по-голяма, отколкото при уредите с доказано качество.
В "Технополис" изборът на газови уреди е голям. Магазинът разполага с различни видове газови котлони, печки, бойлери, има дори газови уреди за вграждане. Оттам обясниха, че преди да започнат работа в магазина всички продавач-консултанти са преминали едномесечен курс на обучение в София, а след това са се явили и на изпит. В магазина работят обучени хора за продажба на газови уреди, които са запознати в детайли с тяхната употреба и могат да дадат необходимите указания за ползване на всеки клиент, споделиха от управата. Газовите уреди в магазина са одобрени за употреба в България от специална комисия, всички са снабдени със символ СО. Той гарантира, че уредите са безопасни за употреба в страната. Всяка фирма-производител издава и гаранционна карта за своите продукти. Обикновено гаранцията е 3-годишна.
Къде става зареждането на домашните газови бутилки?
Зареждането на бутилки за домашни уреди масово става в газостанциите в града. Според изискванията, там трябва да има специални помещения за пълнене на битови бутилки. Проверката ни установи, че наистина повечето газостанции разполагат с такива "пълначни", снабдени със съответните разрешителни. Хората обаче масово твърдят, че никога не са пълнили бутилките им в тази помещения, а направо от газколонките, от които зареждат газовите уредби на автомобилите. "От 15 години имам газова бутилка, готвя на газ. Винаги я пълнят на колонката за автомобили, дори не зная, че има такива "пълначни" помещения. Казвам на работника да не ми я пълни догоре. Той ми отвръща, че знае, че не бива да я пълни докрая и така...", споделя впечатленията си жена на средна възраст. "Съпругът ми редовно зарежда бутилката на котлона в една газостанция, споделя и Йорданка Иванова. Доколкото зная от него, пълнят я направо от колонката, на която зареждат с газ и автомобила ни".
Най-безопасно и правилно става зареждането на газови бутилки в двете газостанции на "Топливо", казаха от РСПАБ. Там в специалните помещения бутилките се поставят върху кантар и се пълнят автоматично. Когато се напълни точно определения обем газ, газоподаването спира и няма опасност от препълване. Нещо, което в други газостанции не се прави. И е много опасно за самите потребители. Според наредба на Министерския съвет за безопасно експлоатиране на газовите съоръжения от септември 2004 г. е абсолютно забранено пълненето на битови бутилки от колонките за зареждане на автомобилни газови уредби. В газостанциите трябва да има автоматични везни за пълнене на бутилки по масата на напълнения газ, контролни везни за претегляне на напълнените бутилки, както и съоръжения за отстраняване на излишния газ от препълнени бутилки, за проверка на херметичността на бутилката и за премахване на въздух от нея. Рампите за пълнене на бутилки трябва да бъдат в отделни едноетажни помещения с негорими стени. По време на пълненето бутилките трябва да са прикрепени здраво към рампата. Според наредбата, преди да започне напълването, се извършва основен преглед на външните повърхнини на съда.
Всяка газостанция е длъжна да води дневник за напълнените бутилки, в който да се вписват фабричния номер на съда, вместимостта му и теглото на напълнения газ. Върху напълнената бутилка трябва да се сложи стикер с наименованията на фирмата, извършила пълненето, и на газа.
Трябва ли редовно да се проверява годността на бутилките с газ?
"Никога досега не сме носили бутилката някъде за такъв преглед. Като се развали нещо по нея, я носим на ремонт и това е. А наистина бутилките трябва да се проверяват редовно дали са годни за употреба, всички имаме деца, с газовите уреди шега не бива", разказва домакиня, която предпочита да готви на газ у дома си. Според наредба 28 на Държавния комитет по стандартизация от 1992 г. на всички газови бутилки трябва да се прави пълен преглед на 4 години, а на 8 години - пълен преглед с хидравлично изпитване. Това е задължение на органите за държавен технически контрол и редовно се изпълнява в предприятия, работещи с газови инсталации. От РСПАБ - Сливен съветват гражданите да носят битовите бутилки поне веднъж в годината в специализиран сервиз за външен преглед, а на всеки 2 години - за пълен преглед.
Кой ремонтира газовите уреди?
На всеки потребител на газови уреди се случва да има проблем с тях. Тогава на помощ идват майсторите. Оказа се, че в Сливен има повече работилници за ремонт на газови уредби за автомобили, отколкото за домашни газови уреди. Все пак намерихме необходимия ни специалист. Казва се Коста Димитров, собственик е на работилница "Котор" в квартал "Българка". По думите на клиентите му е майстор с отлична репутация и богати познания в областта на газовите бутилки и уреди. В работилницата си поправя всякакви видове бутилки - полски, чешки, турски, унгарски, български и др., туристически и по-големи като вместимост, които се ползват за печки за готвене и отопление, както и за бойлери. Някои от бутилките, донесени за ремонт, изглеждат като чисто нови, други обаче са ръждясали и очукани. "Това, че са в такова състояние, не ги прави опасни и не пречи да се използват, успокоява Коста Димитров. Важното е боята им по дължината в горната част на бутилката да не бъде нацепена. Ако тя се препълни и след това се остави на слънце, ламарината се разширява и се напуква. Така става опасна за ползване. Като видя такава нацепена бутилка, предупреждавам за това и изобщо не я ремонтирам. Някои хора се сърдят, но аз не мога да поема такъв риск и да си сложа подписа под нещо толкова опасно за употреба".
Въпреки че газовите бутилки имат гаранционен срок, който е различен за всеки вид, потребителите не ги сменят с нови след неговото изтичане. Коста Димитров разказва, че преди години в "Топливо" подменяли с нова всяка занесена бутилка с изтекъл срок на годност. "Днес всеки трябва сам да следи за годността на бутилката в дома си, това зависи от собственото съзнание", казва още той.
Специалистът споделя, че повреди стават и при българските, и при чуждите газови бутилки. 80 на сто от иранските бутилки, които поправял, изпускали газ и трябвало да се поставя допълнително уплътнение. Друга честа повреда била износването на пръстените при кранчетата. Когато пък редуцир-вентилите не се използват често, се залепвали отворите при клапаните и спирали да пропускат газ. Случвало се и да ръждясат там, където е мембраната, вследствие на което самото "петле" започвало да изпуска газ.
Газовите бутилки не трябва да се пълнят догоре. Това е мнението и на работещите в газостанциите, и на Коста Димитров. Най-добрият вариант е да се пълни 80-85 на сто от техния обем. Възможно ли е все пак да се взриви газова бутилка в дома? "Ако е препълнена и оставена на слънце, е възможно да се пръсне. Ако има някакво външно силно нагряване, също може да гръмне. Друг вариант за взрив вкъщи е бутилката да е в затворено помещение, да изпуска газ и по някакъв начин да се произведе искра. Тогава газът в стаята ще се взриви. Малките туристически бутилки нямат никаква защита, затова трябва да се ползват на открито място, тераса или в помещение с три стени, т.е. поне една стена да има врата или прозорец. Така дори да има изтичане на газ, той спокойно може да излезе навън в атмосферата".
В българските домове все по-честа гледка са газовите печки за отопление и готвене. Опасна ли е тяхната употреба? "Тези печки могат съвсем спокойно да се използват в домовете, тъй като са снабдени със специална защита. При готварските печки например, ако част от храната падне върху котлона и пламъкът угасне, веднага се задейства термореле и автоматично спира притокът на газ. Газовите бойлери също имат такива защити. Хората трябва да знаят, че при използване на газови уреди трябва всекидневно да се проветряват помещенията. За по-голяма сигурност е най-добре някой прозорец в стаята да бъде оставен леко отворен".
Какво да направите при инцидент в дома?
Ако въпреки взетите от вас предпазни мерки, се получи изтичане на газ и запалване, първо позвънете на тел. 160 и уведомете за станалото Районната служба за пожарна и аварийна безопасност. Опитайте се да спрете притока на газ и да загасите пламъка чрез покриване с подръчни средства /одеяла, възглавници и др./ След това изнесете бутилката на открито.
/СН/