Колкото по-топло, толкова по-евтино

Въпреки че зимата е много далеч, проблемите пред потребителите на топлоенергия и пред фирмите за топлинно счетоводство са доста. Гражданите обвиняват, че сметките им са високи, специалистите пък обясняват, че ако в блоковете парно ползват само отделни апартаменти, е нормално цената на топлоенергията да е висока. Колкото повече радиатори има включени в един блок, толкова по-топло ще е в домовете на хората, и толкова по-ниски сметки ще плащат месечно. Все още обаче повечето хора отказват да повярват в това. И всички се завъртат в един омагьосан кръг, от който няма излизане. Само че със скандали и обвинения нищо няма да се постигне. Затова разговаряхме с представители на фирмите за топлинно счетоводство в Сливен по най-наболелите въпроси. Според предоставената ни документация от страна на "Топлофикация-Сливен" ЕАД става ясно, че сметките на гражданите се получават на база действително отчетена и консумирана топлинна енергия, измерена с топломер в абонатната станция на клиента. С отчитането на топломера се определя общото количество ползвана топлоенергия от всички потребители на една абонатна станция. От отчетеното количество топлинна енергия се изваждат топлинните загуби в абонатната станция, които са за сметка на "Топлофикация". Полученото количество топлоенергия се разпределя между потребителите в сграда - етажна собственост по системата за дялово разпределение. Топлинната енергия за битово гореща вода се определя по количеството вода, консумирано в сградата и отчетено на общия водомер, и разхода на топлинна енергия за загряване на 1 кубик топла вода. Топлинната енергия за отопление на сградата е разликата между общото количество топлинна енергия и количеството топлинна енергия, определена за битово горещо водоснабдяване. Тази енергия се разделя на топлинна енергия за отопление на общите части; топлинна енергия, отдадена от сградната инсталация и топлинна енергия за отопление на отделните имоти. Топлоенергията за отопление на имотите се разпределя между отделните жилища въз основа на техническите единици, отчетени по индивидуалните разпределители върху отоплителните тела. Съгласно Наредбата за топлоснабдяване, са разработени "Правила за дялово разпределение на топлинната енергия в сградата - етажна собственост", които са публикувани към нея. Търговците, извършващи дялово разпределение, изготвят сметките на гражданите по реда на тази Наредба, спазвайки правилата за разпределение на топлоенергията. "Топлофикация-Сливен" ЕАД пък има право да контролира изпълнението на вече споменатите правила.
Какво представлява "сума мощност"?
Тази сума е задължителна за всички потребители, които живеят в топлофицирани сгради. От 1 януари 2005 г. тя стана годишна. Клиентите могат да я плащат на равни вноски през всичките 12 месеца на годината, за да не натоварват семейния си бюджет. Стойността на сума мощност варира от 4 до 13 лв. месечно в зависимост от обема на жилището в сграда-етажна собственост. Сумата мощност се изчислява по специална формула, в която влизат общият обем на сградата, проектната й мощност и обемът на отделния апартамент. Цената за мощност се образува на база целогодишните разходи за производство и доставка на топлинната енергия за отопление и топла вода до инсталациите на потребителите, съобщиха за "Сливенски НОВИНИ" от "Топлофикация-Сливен". Тези разходи и готовността на топлофикационното дружество да достави топлинна енергия на абонатите си, за да могат те да я ползват във всеки един момент, оправдават съществуването на сума за мощност. Тя се заплаща от всички потребители, включително и от тези, които са прекратили ползването на топлинна енергия в имотите си.
Как се изчислява топлата вода?
Вяра Каравелова, "Топлоинженеринг": Тя се изчислява по много лесен начин,през лятото. Няма отопление, няма сградна инсталация. Държавната цена на горещата вода за битови нужди е 45.31 лв. На топломера в абонатната станция се отчита колко мегавата топлинна енергия е консумирал блокът през месеца. Това количество топлоенергия се умножава по цената за битово гореща вода, която е 45.31 лв., и получената сума се разделя на кубиците вода, отчетени в жилищната сграда. В блокове, в които се ползва много топла вода, един кубик струва 2-3 лв. Погрешно е хората да си спират абонатните станции през лятото, защото са чули, че топлата вода ще е много скъпа. 1 кубик загрята в бойлер вода по сегашните цени на тока струва около 11.11 лв. и то, ако се затопля само на нощна тарифа. От ТЕЦ водата струва 3-4 лв., ако се ползва от всички апартаменти". Според "Топлофикация", отчетеното количество топлоенергия от топломера в абонатната станция, след приспадане на технологичните разходи, които са за сметка на "Топлофикация", се разделя на общата консумация на топла вода, отчетена от водомерите в блока. Така се получава киловат за кубичен метър топла вода. Този коефициент се умножава по консумацията на всеки апартамент и по действащата в момента цена, която е 45.31 лв.
Защо все пак са високи сметките за парното?
От двете фирми за топлинно счетоводство "Топлоинженеринг" и "Нелбо инженеринг" са категорични, че сметките са високи, защото има ниско потребление в повечето блокове в града. Все пак има и блокове-рекордьори, в които цената на една единица е изключително ниска. В блок 7, вход В в квартал "Сини камъни", например, единицата е 0.02 лв., в блок 7, вход Д в "Дружба" е 0.07 лв. Това означава, че там почти всички радиатори са включени през отоплителния сезон. Така на хората в тях хем им е топло през зимата, хем плащат много ниски сметки за парно. За съжаление, подобни примери са най-вече изключения, а не правило. От фирмите споделиха, че най-висока цена на единица топлоенергия плащат живеещите в блоковете на бул. "Цар Симеон" 11 и 13. Там тя струва съответно 0.28 лв. и 0.21 лв. Хората все още не искат или не могат да проумеят, че колкото повече технически единици отчетат уредите върху радиаторите им, толкова по-ниска ще е и месечната им сметка. Ето и пример, предоставен ни от "Топлофикация" - Сливен. През януари 2005 г., при средна температура на въздуха 3.9 градуса, при направен анализ на получените сметки за ползвана топлоенергия от два блока с две отделни абонатни станции, се вижда следното: в блок със 78 апартамента има отчетени общо по топломера 68 мегавата ползвана топлоенергия. Процентът сградна инсталация е 15, отчетената по водомерите топла вода е 46 кубика, а техническите единици по разпределителите са 7218. Сметката на един среден апартамент, в който не са ползвали топла вода, с отчетени за месеца 111 технически единици, е 78 лв. В друг блок, с 47 апартамента и отчетени на топломера в абонатната станция 41 мегавата топлоенергия, със същия процент сградна инсталация, има отчетени 140 кубика топла вода и 6619 технически единици. Сметката на един среден апартамент, в който са ползвали 4 кубика топла вода и имат отчетени 124 единици, е 57.20 лв.
На какво стават свидетели инкасаторите?
Инкасаторите от двете фирми виждат какво ли не в апартаментите през зимата. Обикновено ги посрещат хора, увити в одеяла и шуби. Има и интересни случаи на "българска" пестеливост. В някои апартаменти парното се пуска по часовник за 1 или 2 часа на ден. Възрастен мъж пък си пренесъл леглото в банята и закачил телевизора си с тел, за да му е по-удобно. Един път седмично ги изнасял от банята, за да се изкъпе. Жена прекарвала цялата зима на стол също в банята и плетяла, подпряна на лирата. От икономия голяма част от абонатите се къпели само един път в седмицата и се перели на 15 дни. Всичко това идва да покаже, че хората не мислят прагматично, а предпочитат да студуват и да мизерстват, вместо да изкарат зимата комфортно. Топлоенергията е най-евтиният и безопасен начин за отопление, стига да се използва разумно.
Как да ползваме икономично топлоенергията?
От "Топлофикация-Сливен" са категорични, че с въвеждането на дяловото разпределение на топлинна енергия и с монтирането на терморегулиращи радиаторни вентили и индивидуални разпределители, се дава възможност на хората сами да решават кога и какво количество топлоенергия ще ползват. Масовото и технически грамотно ползване на парното с разумни икономии води до поносими месечни сметки и прави централното топлоснабдяване най-евтино за момента. Според отчетите на "Топлофикация-Сливен" за изминалия отоплителен сезон, до 20 лв. на месец за парно са платили 13259 техни абонати. Преобладават сметките на стойност от 20 до 50 лв. месечно. Те са 14848 на брой. За шестте месеца вноски на стойност от 250 до 300 лв. са дължали 113 домакинства, а от 300 до 350 лв. - 41 потребители на топлоенергия. През целия отоплителен сезон над 350 лв. на месец за парно са плащали едва 44 граждани. Разчетите за цената на топлата вода показват, че на потребителите от 111 абонатни станции са издадени квитанции със суми от 3 до 5 лв. за кубик. До 3 лв. за топла вода са платили клиентите на дружеството от 10 абонатни станции. Максималната цена на кубика през изминалия сезон в издадените квитанции е между 10 до 13 лв. в общо 24 абонатни станции. От "Топлофикация-Сливен" съобщиха още, че за периода от ноември 2004 г. до март 2005 г. право на целева помощ за отопление при ползване на топлинна енергия са имали 201 абонати. Стойността на отпуснатите ваучери е 55819.75 лв., а от тях са усвоени само 46484.38 лв.
Какво се случва с некоректните платци?
В повечето случаи между "Топлофикация" и гражданите се стига до споразумение за разсрочено плащане, като размерът на вноските и периодът на изплащане се посочват от самите клиенти. При неспазване на споразуменията срещу длъжниците се образуват изпълнителни дела. До края на месец май с "Топлофикация-Сливен" са сключени 2508 споразумения за разсрочено плащане. В момента дружеството се намира в деликатна и трудна ситуация, води съдебни дела за защита на държавните интереси, трудно събира дължимите суми за топлинна енергия от страна на своите клиенти. Липсата на коректност и добросъвестност у част от потребителите води до затруднения за дружеството. Въпреки полаганите усилия и множеството инициативи и отстъпки, съществува реалната опасност в скоро време гражданите на Сливен да търсят други начини за отопление. От "Топлофикация" заявиха, че са решени да направят всичко възможно да работят в услуга на клиентите си, като показват нагледно с труда си, че централното топлоснабдяване е реална и достъпна за всеки услуга. Гергана Христова

Сливенски НОВИНИ