Ученият, който ни показа образите на Тракийската принцеса, цар Калоян, Раковски…
В сряда Сливенският исторически музей стана домакин на изключително интересна изложба. Интересна не само за специалисти, но за широка публика, защото там могат да се видят в истинския им физически облик велики българи, както и хора, живели по нашите земи още преди осем хиляди години.
Проф.Йордан Йорданов е известно име в българската наука. Той е директор на Института по експериментална морфология и антропология при БАН, професор в три университета. Присъдени му са всички възможни научни степени и звания в областта, в която работи. Главен редактор е на научни списания, член на редица научни дружества и съвети, автор на 8 самостоятелни монографии. В случая важното е, че той въвежда в България метода на пластичното възстановяване меките тъкани на главата и черепа. Това е известният метод на руския учен академик Герасимов, по който се работи в Германия, Русия, Армения, САЩ. Но ако в Германия например първата възстановка на глава по череп е от 1876 г., у нас развитието на тази част от антропологията е свързана именно с проф.Йорданов. Първата си антропологична реконструкция той прави преди 30 години. Досега е възстановил външния вид на 65 човека, някои от които известни личности от българската история. Сред тях са ичиргубоила Мостич от Преслав, цар Калоян, Г. С. Раковски, Любен Каравелов, Захари Стоянов, Стефан Караджа, Бачо Киро, Райна княгиня. Най-старият реконструиран образ е от ранния неолит,т.е. от 6 хиляди години преди Христа. В изложбата са прекрасният образ на тракийската принцеса от Враца, интересни възстановки по деформирани черепи, които носят следи от преднамерени действия върху живия или мъртвия човек. "Най-благородните са най-дългоглави"- казва Хипократ, когато говори за населението по нашите земи, визирайки практиката да се удължава черепа. Тази практика имат и прабългарите и в изложбата е първата възстановка, която Йордан Йорданов прави, по удължения череп на прабългарка.
Музей на човека да бъде създаден в България, е идеята, зад която проф. Йорданов застава.
![]() |
![]() |
![]() |
---|
С тази по-далечна цел той създава постоянната антропологична експозиция "Човекът в миналото" в института, който оглавява. Изложбата е гостуващият вариант на тази експозиция. Сливен е десетият град, в който тя се показва. Министерството на културата подкрепяло идеята, а Българската академия на науките предоставя сграда. Бъдещият музей, според проф.Йорданов трябва да събере и костите, складирани в кашони по незнайни мазета и тавани на българските музеи, в национална костница. Той ще способства резултатите от антропологичните изследвания на българското население и на хората, населявали днешните български земи в миналото, да станат достояние на широката общественост. "В биологично отношение човекът е завършил своето развитие преди 40 000 години"- каза проф. Йордан Йорданов. Всеки, който посети изложбата, сигурно ще се убеди в това. В Сливен проф.Йордан Йорданов беше и за представяне на книгата си "Г.С. Раковски", с подзаглавие "Здраве, болест и смърт", която излезе преди месец. В книгата известните исторически факти за Раковски се пресичат с медико-антропологичното, включително и рентгеново изследване на неговите кости. Пристрастените към тематиката ще намерят в книгата нови и любопитни подробности за една от най-интересните личности на Българското възраждане.