Тинка Ракаджиева, директор на ПГ "Н. Й. Вапцаров" Твърдица, ръководител на проекта "Да съхраним хората си": Ходихме по мъките, но вече проектът се осъществява
Водеща организация в осъществяване на проекта "Да съхраним хората си" е професионалната гимназия "Никола Йонков Вапцаров", а партньори са фонд "Медии за децата" и община Твърдица.
Екипът за изпълнение на проекта е: Тинка Ракаджиева, ръководител, Пепита Станчева, координатор практика и Ева Жечева, директор координатор.
Проектът вече успешно се изпълнява и в края на месец март ще завърши първият тримесечен курс за квалификация. Това бе повод за разговор с Тинка Ракаджиева.
Госпожо Ракаджиева, бихте ли казали от къде започнахте?
- Доста ходихме по мъките, но вече сме щастливи, че всичко тръгна като по ноти и срокът за осъществяване на проекта ще бъде спазен. Първо екипът на госпожа Ева Жечева ни помогна професионално в подготовката и разработката на самия проект. Той стартира през декември, а парите за него дойдоха чак в края на февруари. Ние твърдо бяхме решили да вървим напред и нищо не беше в състояние да ни спре.
Как успяхте да подготвите базата без средства?
- Кабинетите и работилниците освежихме с екипа, който осъществява проекта. Намерихме стари, но годни шевни машини за курса по шивачество. Освежихме нашата дърводелска работилница, ремонтирахме някои от съоръженията и машините.
Кога започнахте курсовете и как се чувстват хората, обхванати в тях?
- Първите десет мъже и десет жени включихме в курса трудно, защото бяха много и трябваше да изберем тези, които най-много се нуждаят от преквалификация. Това сторихме заедно с бюрото по труда и общината. Избрахме трайно безработни и безработни без право на обезщетение, включихме младежи и хора с увреждания. С това отговорихме на изискванията на проекта.
Как става обучението?
- Обучението се извършва по приложените учебни програми, съобразени със стандартите на Програма PHARE и Закона за професионално образование и обучение, съдържащи фиксирано процентно съотношение на теория и учебна и производствена практика. 30 % са теоретичните занятия, а 70 % практически. В края на курса 40 часа мъжете и жените ще бъдат в производството, което ще ги мотивира за бъдещата им работа.
Как и кога ще провеждате изпити на курсистите?
- Обучението е на модули и след всеки модул се полага изпит, за да се провери как се усвоява преподаваният материал. Накрая на курса ще бъде положен изпит по теория и практика, който ще им служи при постъпване на работа.
Кои са по-ученолюбиви и дисциплинирани?
- Жените са по-изпълнителни, те добиха и самочувствие, някои от тях си боядисаха косите, други си правят прически. Напредват и в овладяването на професията. Някои от тях, най-сръчните, си ушиха гащиризони и други дрехи. И да не отидат всички в производството, това ще им бъде от полза, да ушият дрешки на децата си, да теглят някой тегел, където се налага, да закърпят нещо или да поръбят чаршаф, покривка или нещо друго.
На мъжете също им се отдава дърводелската професия, те свикнаха да работят на машините. Е, професията не е толкова проста, но по време на работа те могат да се доусъвършенстват и да станат добри майстори. И сега изработиха различни неща - сувенири, които изискват умения и знания. Изработват и много детски играчки на струг, които ще бъдат дарени на детската градина и на дома за възрастни хора.
Как осигурявате хората, които се обучават?
- На месец им плащаме по 64 евро, а на ден им осигуряваме по 1,80 лева за храна. Обучението трае 8 часа, затова е необходимо и да са добре нахранени. През март работим и съботните дни, за да наваксаме изоставането от началото на януари. Вторият курс ще започне от 1 април.
Една част от жените от първия курс ще работят във фирма "Донина-стил" и във фирма "Аглика". А мъжете ще работят във фирма "Кутра".
Оборудвахте ли всичко според европейските стандарти?
- Задължително е каквото и да купим, да бъде произведено в страните от европейския съюз. Затова се забавихме с 5-те шевни машини и една оверлог, компютър, принтер, ксерокс. Хубавото е, че всичко, което купихме, остава за училището и от новия прием ще открием паралелка със специалност "Моделиер технолог на облекло". Предложението ни е удобрено от регионалния инспекторат на МОН, очакваме потвърждение и от Министерството на образованието и науката.
Тази година ще празнуваме двоен юбилей, училището навършва 50-години, а през юли директорката също ще празнува 50-години.
Разговора води: Величко Жечев