Конкуренцията в джудото е жестока

Джудото се оказа интересна и привлекателна игра за малки и големи, още повече, че в днешно време децата се нуждаят от изградено чувство за самоотбрана, в случай, че бъдат нападнати от хора с неприятни и лоши намерения. Като всички други спортни дисциплини и джудото изгражда в личността качества, които всеки един от нас трябва да притежава, между които храброст, смелост и увереност. Това са трите стожера, изграждащи личността на младия джудист. Те са пътеводната светлина към формулата на успеха на Армейски спортен клуб по джудо към II ОУ "Христо Ботев" - Сливен, според Стефан Димитров, треньор на клуба.

Стефан Димитров (крайният в дясно прав) с негови възпитаници

Ще започнем това интервю, господин Димитров, като се вглъбим в историята на Армейски спортен клуб по джудо. Би било интересно на нашите читатели, кой е създателя на този клуб и как се развивал той през годините?
- Джудото възниква през 1882 година в Япония, базирайки се върху бойното изкуство. Проф. Джигоро Кано създава собствена школа в Токио, избирайки най-ефективните и изключвайки най-опасните техники от джуджуцуто. Така той създава джудото като спорт, възпитаващ духа и тялото.
Въз основа на техниката, която използва по-късно, той основава техниката Кондукан. Аз се гордея, че след толкова години нашият клуб, който обхваща много деца от II ОУ - Сливен, се явява последовател на делото на този професор. Той е създал такава техника, която и до ден днешен не може да бъде променяна и осъвременявана.
През 1909 г. Джигоро Кано става член на международния олимпийски комитет, което спомага за пропагандиране на джудото в Япония. То започва да се изучава в училищата, армията и полицията, а през 1956 г. се провежда първото световно първенство по джудо в Париж. 1964 е годината, когато джудото участва в олимпийските игри в Париж. Така то се превръща в първите олимпийски спорт от бойните изкуства.
Престижът, който е придобил този спорт през годините, ли ви е накарал да се занимавате с него?
- Не си спомням коя е причината да се занимавам с този спорт, но мога да ви кажа, че вече двадесет години аз не съм пропускал тренировка.
От кога съществува Армейски спортен клуб по джудо към II ОУ "Христо Ботев"?
- От около 25 години се тренира джудо в Сливен. Създател е Константин Калоферов, първият треньор, дошъл специално от Пловдив. Негов помощник е бил вече покойният о.з. полк. Николай Колев, един от джудистите, убит наскоро в София. Ние сме научили доста неща от него, за което сме му благодарни.
Наскоро клубът участва в Републиканско първенство по джудо. С какви впечатления останахте от вашето участие?
- Оказа се, че ние сме сериозно конкуренти на Спортното училище в Сливен. От това участие ние донесохме 12 медала, което ни кара да се убедим, че сме най-добрите в страната. При момчетата и момичетата също се представихме добре, където се сдобихме с 6 медала, а Мирослав Атанасов от 5 клас зае призовото място.
Какво можем да очакваме от вашите възпитаници?
- За да имат успехи и медали, децата трябва да тренират сериозно и упорито. Конкуренцията е жестока. Над 30 човека на подиума, а в България клубовете са 50. Целта ни е поне някои от нас да покорят върховете на джудото. Между нас има хора, които са твърдо мотивирани да се състезават и да градят авторитета на Армейски спортен клуб по джудо в нашия град.

Интервюто взе: Неделина Кирова